Bilgisayarın Performansını Arttırma | Maksimum Bilişim

Bilgisayarın Performansını Arttırma

En iyi yol bilgisayarınızın donanımını güçlendirmek olacaktır fakat bunu yapmadan da güçlendirmenin bir çok yolu var.

Bu işlemler basit gibi görünseler de uyguladığınız zaman takılıp, yavaşlayıp rahatsızlık veren bir çok oyunun daha düzgün çalıştığını fark edeceksiniz. Bu ipuçları ve bazı araçlar, bilgisayarınızın desteklemediği teknolojileri desteklemesini sağlamasa da optimum performansına yaklaşmasına yardımcı olur. Örneğin oyunlardaki FPS düştüyse veya iş yaptığınız uygulamalarda donma meydana geliyorsa bilgisayarınıza genel bakım temizlik yapmanız, performansınızı yükseltecektir.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur da harddisk’te boş yer olmasıdır. Yeterince RAM’iniz olabilir, ama uygulamalar daima daha fazlasına ihtiyaç duyar ve sabit diskinizde geçici dosyalar oluşturarak verilere buradan da erişir. Sabit diskiniz yüzde 95 doluysa değil oyunlardan, hiçbir uygulamadan yüksek performans beklemeyin. Daha iyi bir seçenek oyun ve uygulamalar ile kullandığınız sabit diskte bir SSD kullanmak, arşivleri klasik sabit diskte tutmaktır.

Ekran kartı gibi donanım bileşenlerinin sürücülerini güncellemek de performans artışı sağlar. Örneğin eski nesil ATI ekran kartlarının sürücülerinde ki bir hata düzeltilmişti. Aynı ekran kartına sahip olan oyunculardan, yeni sürücüyü kullananlar Far Cry 2’de yüzde 90 daha fazla performans elde edebiliyordu.

telefon iletişim
whatsapp iletişim