IPS ve Amoled Ekranlar Arasındaki Farklar | Maksimum Bilişim
ips ve amoled ekran farklari

IPS ve Amoled Ekranlar Arasındaki Farklar

ips ve amoled ekran farklari

Güç Tüketimi

Güç tüketimi konusunda Amoled Ekranlar IPS ekranlara göre daha az güç tüketebilmektedir. Çünkü Amoled ekranlarda siyah renkli kısımlarındaki pixellerin aydınlatmaları kapanır. Böylece hem daha doğru siyah dengesi oluşur hem de siyah renkli kısımlardaki pixeller çalışmadığı için daha az enerji harcanmış olur.

Telefon, tablet vs. elektronik cihazlarda en çok güç tüketen bileşen ekrandır. Özellikle günümüz telefonlarında 2k hatta yerine göre 4k’ya varan ekran çözünürlükleri kullanılması batarya ömrünü ciddi anlamda düşürmektedir. Aynı zamanda telefonlarınızın ekran parlaklıklarını fullde değil de birkaç tık altında kullanarak daha uzun pil ömrünü yakalayabilirsiniz. Ayrıca ısınma konusunda IPS ekranlar Amoled ekranlardan

Renk Üretimi ve Netlik

Bu konunda IPS VE Amoled ekranları karşılaştıracak olursak Amoled ekranlar daha canlı ve daha göze hoş gelen görüntüler insanlara sunabilmektedir. Ayrıca Amoled ekranlardaki siyah dengesi IPS ekranlara göre daha gerçekçi ve daha siyah görünmektedir. Ama Amoled ekranlarda renkler genelde fazla abartlı şekilde canlı ve renkli oldukları için insanlar IPS ekranları tercih edebiliyorlar. IPS ekranlarda renkler Amoled ekranlara göre daha soğuk gözükmesine karşın daha doğru ve gerçek görüntüler elde edilmektedir. Amoled ekranlarda ekran yanığı sorunu oluşabilmektedir. Özellikle aynı sayfada veya fotoğrafta uzun süre kalınca Amoled ekranlarda o görüntünün izi ekranda kalabilmektedir.

Hangisini Tercih Etmelisiniz

Eğer sizin için renk doğruluğu renk canlılığından daha önemli ise IPS ekran, ama çok canlı görüntüler, video, fotograf içeriği tüketmek istiyorsanız ve daha az güç tüketen bir ekran arıyorsanız Amoled ekranları tercih edebilirsiniz.

 

telefon iletişim
whatsapp iletişim