Ekran kartı arızaları nasıl meydana gelir ?

Ülkemizde laptoplar döviz ile birlikte maddi olarak hiç olmadığı kadar yüksek bir seviyede. Yeni bir laptop sahibi olmak için neredeyse aylarca yalnızca bir bilgisayar sahibi olmak için çalışıyoruz. Peki ya satın aldığımız ürünler. Alır almaz verdiğimiz paranın hakkını çıkarırcasına bilgisayarlara yükleniyoruz. Ödev yapıyoruz, oyun oynuyoruz, çizim yapıyoruz, dizi film vs.. Peki bu laptopların hiç bakım ihtiyacı yok mu? Nasıl bakım yapmamız ya da yaptırmamız gerekli işte size bu yazımızda bunu tarif etmeye çalışacağız.

Oyunun en heyecanlı yerindeyiz, belki de hiç ulaşamadığımız bir seviyeye geleceğiz ama bir anda ekran da yolunda gitmeyen bir şeyler hissediyorsunuz. Donmalar, kare kare olan grafik değerleri. Projenin en kritik yerindeyiz. Kaydetmek bile bize zaman kaybı olurken bir anda görüntü gidiyor ve bilgisayar kapanıyor. Proje yalan. Dizinin en heyecanlı bölümü. Zamanın nasıl geçtiğinin farkında bile değilsiniz. ÇAT. Bilgisayar dondu. Bir kapatıp açalım derken görüntü gitti ve klasik sorun. BİLGİSAYAR AÇILIR GİBİ OLUYOR AMA GÖRÜNTÜ YOK. İşte burada sıkıntı başlamış demektir.

Bu saatten sonra yapmanız gereken iş bilgisayarınızı onarım için teknik servisimize getirmek olacaktır ama durumu bu safhaya getirmeden yapmamız gereken önemli bir olay var. CİHAZ BAKIMI.

Yukarıda belirtilen bütün sorunlar öncesinde bilgisayarınızda anormal derecede bir ısınma ve ağır çalışma söz konusu genelde denk geldiğimiz şikayetler. Bu durumda  bilgisayarınız sizi uyarıyor ve iç temizlik ve termal macun (termal ped) değişimi yapmamız gerekli diyor.  Bu işlem servisimizde 1 saat gibi kısa bir sürede gerçekleşmekte peki nedir bu termal macun değişimi ve cihaz bakımı açıklayalım.

Bilgisayarımızı ayakta iki önemli donanım işlemci ve ekran kartı. Bu donanımlar artık bütün laptop anakartlarında onboard. Yani karta çakılıdır. Bu donanımların üstünde, donanımları soğutmaya çalışan termal macunlar ve fanlar bulunmakta. Masaüstü ya da diz üstü kullanımda zamanla çalışan bilgisayarın alt kasasında bulunan havalandırma deliklerinden toz topluyor ve fanda bir toz birikintisi meydana geliyor. Bu sebeple bilgisayarımız aşırı bir ısınma yapmaya başlıyor. Oluşan aşırı ısınma sonucu da işlemci ve ekran kartı üzerinde bulunan termal macunlar görevini daha hızlı bir şekilde yitiriyor. Daha sonrasında oluşan yüksek ısıdan (bazen bilgisayarınıza el bile değdiremezsiniz.) anakart mukavemetini yitiriyor ve görüntü kaybı ya da kendi kendine kapanma gibi şikayetler oluşuyor.

Cihaz bakımınızı muhakkak güvendiğiniz bir serviste ya da teknik servisimizde kısa bir süre içinde gerçekleştirebilirsiniz. Bu önemli olay sizi binlerce lira masraftan kurtarır ve daha verimli çalışmanıza vesile olur. Teknik servisimizde bu işlemi dilediğiniz zaman yaptırabilirsiniz. İlginiz için teşekkürler.

Yorum Yap

E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacak.*Bunları Kullanabilirsiniz HTML Etiketler ve Nitelikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Back to top
blank
blank