HDD ve SSD Farkı | Maksimum Bilişim
HDD ve SSD Farkı

HDD ve SSD Farkı

Bilgisayarların da insanların hafızası gibi bir hafızaya ihtiyaçları vardır. Ve onlar bu ihtiyaçlarını HDD(Harddisk) ve SDD(Solid State Drive) gibi depolama donanım cihazlarına ihtiyaçları vardır. Fakat iki  depolama donanım cihazlarını birbirinden ayıran bir çok fark vardır. HDD ve SSD Farkı bir çok noktaya dayanmaktadır. Bizler de bu farklılıkları sizler ile paylaşıyoruz. Daha fazla bilgi için web sitemizde bulunan blog yazılarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

HDD ve SSD FarkıHDD ve SSD Farkı Nelerdir?

  • HDD cihazlar ses ve ısınma konusunda SDD cihazlara göre daha çok sese ve ısınmaya sahiptir. Bunun sebebi HDD diskler içinde hareketli bir mekanizmanın var olmasıdır. SDD diskler ise USB gibi hareketsiz ve sabittir. Bundan kaynaklı HDD diskler daima daha çok ses çıkarır ve daha çok ısınır.
  • HDD VE SDD disklerinde enerji tüketimine göre fark ararsak eğer HDD diskler daha fazla enerji tüketimine sahiptir. Örneğin HDD 8 ve 10 Waltt ise tüketimi SDD 2 ve 4 Watt enerji tüketimine sahiptir.
  • Dayanıklılık konusunda HDD ve SSD Farkı, iç bölgesinde ki mekanizmadan kaynaklı daha çabuk kırılmaya yatkındır. Fakat SDD disk sabit ve hareketli parçaya sahip olmadığı için herhangi bir sarsılma veya düşme esnasında bir darbeye maruz kalmaz ve HDD disklere göre daha çok dayanıklıdır.
  • Kapasite konusunda en büyük avantaja sahip olan HDD disklerdir. Çünkü HDD diskler, SDD disklere göre daha çok kapasiteye sahip olmakla birlikte daha ucuzdur. Örneğin HDD disklerdeki 2 TB’lık fiyat SDD disklerde 200 GB’a eş değerdir.
  • Bir diğer fark ise SDD disklerde bulunan verileri kurtarmak HDD disklerde bulunan verileri kurtarmaktan oranla daha zordur.
  • Hız bakımından karşılaştırdığımız zaman HDD disk bilgisayarlar daha yavaş çalışmaktadır. SDD diske sahip bilgisayarlar daima daha hızlı çalışmaktadır.

Yuklarıda sizlere HDD ve SSD Farkı maddeler halinde açıkladık. Bu ve buna benzer sorunlarınız için web sitemizde bulunan blog yazılarımızdan daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca yazılımsal ve donanımsal hatalarınız veya arızalarınız için iletişim kanallarımızdan teknik servisimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

telefon iletişim
whatsapp iletişim