Blog

Latest Industry News

HDD ve SSD Farkı

 

Gelenekselden uzaklaşmak her ne kadar bizim için zor olsa da SSD (Solid State Drive) rahatlığı hard disklerin pabucunu dama attı bile. Uzun yıllardır kullandığımız hard disklerimizi aratmayacak yeni depolama birimleri SSD’lerin avantajları saymakla bitmiyor.

Öncelikle HDD ve SSD’ler yapı olarak oldukça farklılık gösteriyorlar. Hard disklerin çok parçalı yapısına karşılık, SSD’ler mekanik parçalar yerine bellek yongalarından ve dahili devrelerden oluşan bir yapıdır. Hard disklerin hareketli yapıları vardır, SSD de bulunmayan bu parçalar darbe, düşme gibi durumlarda çok çabuk bozulup, arızalanmamasını sağlar.

HDD ve SSD FarkıSSD’ler şu an piyasada bulunan en yüksek hıza sahip depolama birimleridir. Hard disklerin gecikme, okuma-yazma süreleri SSD’lere göre oldukça düşüktür. SSD’ler hard disklere göre oldukça sessiz çalışırlar.

Kapasite ve fiyat konusunda da hard diskler avantajlı konuma geçiyor. SSD’lerde geliştirme sürecinde olan konulardan biri de kapasitedir. Hard disklerde kapasite 6 TB ‘a kadara çıkabiliyorken SSD’de bu maalesef 4 TB’ta kalıyor. Fakat buna da ulaşmak kolay değil. SSD’lerde kapasite arttıkça fiyatlar dudak uçuklatıyor.

SSD ve HDD bir arada kullanılabilir, önemli ve çok yer kaplayan uygulamalar böylelikle HDD’nin yüksek kapasitesinden faydalanılarak oraya yüklenip, hız gerektiren uygulamalarda ise SSD hızından yararlanılabilir.

Yorum Yap

E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacak.*Bunları Kullanabilirsiniz HTML Etiketler ve Nitelikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Back to top
blank
blank