Blog

Latest Industry News

Ölü Piksel Nedir?

Televizyon, bilgisayar ve telefon ekranları milyonlarca pikselin bir araya gelmesiyle oluşur. Bir adet piksel 3 ana renkten oluşur. Ölü Piksel (Dead Pixel) bu mavi, yeşil, kırmızı renkli piksel grubundan bir veya birden fazlasının işlevini yitirmesine verilen isimdir. Gözle de görülebilen bu arıza, ekranın farklı yerlerinde gerçekleşen bir veya iki pikselin işlevini kaybetmesinde çok da önemsenmez. Fakat yan yana gelerek öbek oluşturan ya da 5 ten fazla olan ölü piksellerde ekran değişimi yapılabilir. Özellikle bilgisayarlarınızda 5 piksele kadar garanti kapsamına girmezken 5 ten fazla ölü piksel probleminde garanti kapsamına girebilmektedir. Üretici hatası olarak da çok karşımıza çıkar. O yüzden bilgisayar, televizyon alınırken dikkat edilmesi gerekir. Maalesef ölü piksel tamiri diye bir şey yoktur, ekranın bir yenisiyle değiştirilmesi gerekir.

Ölü Piksel Nedir?

Sonradan oluşan ölü piksel sorunları özellikle darbe, sert ve sivri bir cismin çarpması gibi durumlarda görülebilir. Bilgisayar ve televizyonların uzun süreli kullanımlarında oluşması da muhtemeldir. Bilgisayarınızda ölü piksel problemi var mı yok mu, anlamanız için internet ortamında programlar mevcut, onlardan yararlanabilirsiniz.

Yorum Yap

E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacak.*Bunları Kullanabilirsiniz HTML Etiketler ve Nitelikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Back to top
blank
blank