Ölü Piksel Nedir? | Maksimum Bilişim
Ölü Piksel

Ölü Piksel Nedir

Bilgisayarımız kullanırken bazen ekranda ki renklerin piksellerinde sorun olduğunu görürüz. Bu piksel sorunları zamanla daha çok artarak ekranda görüntü bozukluğuna sebep olabiliyor. Piksellerdeki bozukluk ekrana yansıtılan görüntünün rengini veremediği halidir. Bu pikseller kimisi bazı testler ile düzelirken kimisi de ölü bir şekilde kalıyor. Bu piksel hatalarına ise Ölü Piksel hataları deniliyor. Genel olarak bu hatanın başlangıcını olağandışı bir şekilde ekranınızda ki siyah noktalardan anlarsınız. Daha fazla bilgi almak için aşağıda ki yazımızı okuyabilir, farklı konular içinde blog yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

Ölü PikselÖlü Piksel Nedir?

Bilgisayarınızın ekranında normalden farklı olağandışı noktalar fark ettiyseniz monitörünüz sıkışmış veya ölü pikseller ile uğraşıyor olabilir. Bu pikseller monitörünüze yolladığınız görüntünün renklerinin değiştirmek ve görsele uygun renklerin ekrana yansıtılması ile görevlidir. Fakat bazen görsel istediğimiz gibi ekrana aktarılamayabiliyor.

Sıkıştırılmış pikselleri ve diğer pikselleri arasındaki renk farkından anlayabilirsiniz. Örneğin sıkıştırılmış pikseller görsel ile alakasız her çeşit renk tonuna hakim iken diğer pikseller sadece siyah renge sahiptir. Sıkıştırılmış pikseller kendilerine  uygulanan piksel testi ile kurtarılma durumuna sahiptir fakat diğer pikseller kurtulamaz.

Ölü piksel sebeplerinin en başında güç bağlantısının zayıflığı gelir. Görüntünün ekrana aktarılması için gerekli bir güce ihtiyacı vardır. Bu güç bilgisayarınızda kesilirse monitörünüzde piksel hataları olacaktır.

Ölü Piksel Testleri ve Kurtulmak İçin İp-uçlar

  1. Cihazınızı yeniden başlatın. Bu ekranınızın yenilenmesine güç kaynağında ki yetersizliği de yeniden çalıştırmasına bu sayede piksellerin yeniden aktarılmasına sebep olacaktır.
  2. Piksel hataları için piksel testleri uygulayabilirsiniz. Bu sıkışmış piksellerinizi veya diğer piksel hatalarınızın ir çözümü olabilir.
  3. Ekranınızı temiz bir şekilde silin. Bazen gözlerimiz bizlere oyun oynayabiliyor. Ve monitörde kalan tozların piksel hatası olduğunu düşünebiliyoruz. O yüzden bilgisayar ekranınızı temizlemeyi unutmayınız.

Ölü Piksel ve diğer sorunlarınız hakkında daha detaylı bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilir ayrıca iletişim kanallarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Alanında profesyonel ekip arkadaşlarımız ve orijinal yedek parçalarımız ile sizlere kaliteli ve güvenli hizmet vermekteyiz.

Prev Post

Next Post

telefon iletişim
whatsapp iletişim