Koronavirüs'ün Bilişim Sektörüne Etkileri | Maksimum Bilişim
koronavirus

Koronavirüs’ün Bilişim Sektörüne Etkileri

Dünya tarihinde devrimleri etkileyen en önemli olaylardan biri de salgın hastalıklar olmuştur. Bunlara Ortaçağ’da yaşanan veba salgınının Rönesans’ın başlamasına, İspanyol gribinin ise 1.Dünya Savaşının bitmesine neden olduğunu örnek olarak verebiliriz. Günümüzde de dünya Çin’in Vuhan şehrinde başlayarak hızla tüm ülkelere yayılan (Covid 19) Yeni Koronavirüs’ün etkisi altında. Daha fazla yayılmasını önlemek amacıyla insanların evde kalmasına neden olan Koronavirüs’ün etkisi tüm sektörlerde olduğu gibi bilişim sektöründe de görülmekte.

Koronavirüs’ün Bilişim Sektörüne Etkileri

Maksimum bilişim olarak aşağıda Koronavirüs’ün teknoloji ve bilişim sektörü üzerinde etkilerini maddeler halinde ele almaya çalıştık.

Mobil Dünya Kongresi’nin İptali

Koronavirüs’ün yayılmasını önlemek adına birçok kişinin bir araya geleceği tüm etkinliklerle birlikte kongrelerde virüsten etkilenen tüm ülkelerde tek tek iptal edildi. Bazı konferanslar online olarak yapılsa da Mobil Dünya Kongresi iptal edilen kongreler arasında. İptal kararından önce mobil teknolojinin devleri Sony,  Vivo, Nvidia, Intel, Facebook, Amazon, AT&T, Ericsson, LG, Mediatek, TCL ve ZTE kongreye katılmayacağını duyurmuştu. Bu duyuruların ardından kongrenin iptal edilmesi de kaçınılmazdı.

Evden Çalışma Uygulamaları

Koronavirüs’ün yayılmasını önlemek için bazı ülkeler doğrudan sokağa çıkma yasağı ilan ederken bazıları da evdekal çağrıları ile vatandaşlarını koruma çabasında. Bu duruma istinaden Google, Twitter, Amazon gibi bir çok teknoloji firması da evden çalışma uygulamasına geçiş yaptı. Evden çalışmayı kolaylaştıran video ve telefon konferans uygulamalarının kullanımı da giderek arttı.

Teması Azaltıcı Teknolojik Uygulamalar

Koronavirüs’ten dolayı fiziksel temasın minimuma indirgenmeye çalışıldığı bu dönemde e-ticaret, temassız ödeme, kripto paralar ve e-Belge gibi teknolojik uygulamaların kullanımları da hızla artış göstermekte.

 

 

 

telefon iletişim
whatsapp iletişim