iPhone Hızlandırma Yöntemleri | Maksimum Bilişim
iphone

iPhone Hızlandırma Yöntemleri

Kullanılan telefonun hızını kaybetmek tüm kullanıcılar için bir sorundur. Bu durum kullanıcıya ve kullanım şekline bağlı olarak değişebilir. Peki hızını kaybeden Apple iPhone cihazlarınızı hızlandırmak için neler yapılabilir?

Bu sorunun cevabı ile ilgili yapabileceklerinizi aşağıda sizler için sıraladık.

  1. Cihazı açıp kapatarak, yeniden başlatın.

Cihazınızı yeniden başlattığınızda arka planda çalışan işlemler sonlanır. Bu işlem RAM üzerindeki yükü aldığından cihazınız bir miktar hızlanma gösterebilr.

  1. Arka plan işlemlerini kontrol etme:

Arka planda çalışan uygulamalar cihazınızı yavaşlatabilir. Bunu önlemek için çalışan uygulamaları denetlemelisiniz. Bu noktada Ayarlar -> Genel -> Arka Plan Uygulama Yenileme menülerini takip ederek çalışan uygulamalara ulaşabilir ve yüksek RAM kullanan uygulamaların izinlerini iptal edebilirsiniz.

  1. Otomatik indirmeleri durdurmak:

iOS işletim sistemi uygulama güncellemelerini otomatik yapar. Bu durum kullanıcıya kolaylık gibi görünse de bir süre sonra kullanıcıya cihazın yavaşlamasına sebep olabilir. Bu nedenle Ayarlar -> iTunes ve App Store yolunu takip ederek, görünen seçeneklerin yanındaki “otomatik indirmeyi durdurma butonu”nu sola sürükleyerek otomatik güncellemeleri kapatabilirsiniz.

  1. Pil sağlığı kontrolü:

Ayarlar ->  Pil -> Pil Sağlığı aşamalarını takip ederek pil sağlığınızı kontrol edebilrsiniz. Pil sağlığı %80’in altına düştüyse işletim sisteminiz cihazınızın performansını kısıtlayacaktır. Bu sorunu çözmek için bataryanızı yenilemeniz gereklidir.

  1. Animasyon hareketlerini azaltmak:

Cihazınızın işletim sisteminde yer alan uygulamaların daha güzel görünmesi için bazı animasyonlar kullanılır. Bu animasyonlar zamanla cihazınızın performansını düşürebilir. Ayarlar -> Genel -> Erişebilirlik -> Hareketleri Azalt  aşamalarını takip ederek animasyon hareketlerini azaltabilirsiniz.

  1. Fabrika ayarlarına dönmek:

Yukarıda saydığımız 5 yöntemi de denediniz ancak cihazınız hızlanmadıysa, cihazınızı fabrika ayarlarına döndürmeniz yavaşlama problemini çözebilir. Ayarlar -> Genel -> Sıfırla -> Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil yolunu izleyerek cihazınızı fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz. Bu işlem ile tüm verileriniz silineceğinden fabrika ayarlarına döndürmeden önce mutlaka yedek almanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

 

telefon iletişim
whatsapp iletişim