Blog

Latest Industry News

Laptop Ekran Değişimi

Dizüstü bilgisayar sahibi olanlar bilirler ki, bu bilgisayarlar taşınabilir olmasının yanında kolay kırılabilen parçalara sahiptir. Ekran ise dizüstü bilgisayarların en kırılgan parçasıdır. Değiştirilebilir olması ise, yeni bilgisayar alınmasından daha uygun olacağından tercih edilebilen bir seçenektir.
Bazen ekran problemi olarak gelen cihazlarda diğer bir olasılıkta invertör sorununu olabilir. Eğer ekranınız kırık değil ise ve yine de ekrana görüntü gelmiyor, kararma veya titreme oluyorsa, ekranınız karanlık gözüküyorsa bunun sebebi invertör olabilir, data kablosunda bir yırtık veya ezilme olma ihtimalide vardır, laptop içinde kablo telleri bir birlerine değmesi nedeniyle titreşime neden olabilir, nadir olsa da bu problem ekran kartı çipinden de kaynaklanıyor olabilir. Harici monitöre bağlanan dizüstü bilgisayarı ile sorunun nereden kaynaklandığını bulabilir ve gerekli işlemi ona göre yapabiliriz. Harici monitör üzerinde düzgün bir görüntü varsa, o zaman sorun invertörde değil, ekrandadır. En uygun çözüm ise ekranın değiştirilmesidir.
Ekranın kırılması, ortasından çizgi çıkması veya görüntünün titremesi, kayması durumunda yapılacak şey o ekranı yenisiyle değiştirmektir. Ancak, LCD ekranın aydınlanmasını sağlayan floresan lambanın arızalanması durumunda ekranı değiştirmeye gerek kalmadan sadece lambayı değiştirerek sorun çözülebilmektedir.
Yeni nesil OLED ekranlar diğer ekranlardan farklı olarak floresan ve invertör bulundurmaz. Ekranın aydınlatması LED hücreleriyle homojen bir şekilde yapılır. OLED ekranlar diğer ekranlardan çok daha incedirler ve daha az enerji tüketirler.Gerek OLED gerekse LCD ekran kırılmalarında tek çözüm ekranı değiştirmektir.

Yorum Yap

E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacak.*Bunları Kullanabilirsiniz HTML Etiketler ve Nitelikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Back to top
blank
blank