Laptoplarda Ekran Kartı Değişimi | Maksimum Bilişim
Laptoplarda Ekran Kartı Değişimi

Laptoplarda Ekran Kartı Değişimi

Laptoplarımızı günlük hayatta bir çok yerde kullanırız. Film izlerken, okulda, işte, grafik yaparken vb. durumlarda. Laptoplarda verilen verilerin ekrana tüm grafik hatları ile paylaşmasını sağlayan birime ekran kartı denir. Peki bu ekran kartları bozulursa Laptop Ekran Kartı Değişimi nasıl olur hepimizin aklında ki sorulardan biri. Bu ve bu tür sorunlar hakkında daha detaylı bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Laptoplarda Ekran Kartı DeğişimiLaptoplarda Ekran Kartı Değişimi Nasıl Olur?

Aslında laptoplarda birkaç markanın oyuncu bilgisayarları dışında ekran kartı değişimi yapılmaz. Çünkü laptoplarda halk arasında ekran kartı denilen grafik işlemci çipi anakarta gömülü olur. Bu chipset herhangi bir kart veya soketten oluşmaz. Çipset değişimi veya onarma için bga rework istasyonu kullanılır. Piyasa da merdiven altı diye tabir edilen birçok yer olup, bunlar notebook ekran kartı değiştirme işlemini yaptık demelerine rağmen sıcak hava istasyonu ile anakart üzerinde yer alan ekran kartı çip setini ısıtma yöntemi uygular ve size maliyetinin üçte biri fiyat verirler  ama bu işlem ileride daha ciddi sorunlara yol açmaktadır.

Laptoplarda Ekran Kartı Değişimi çok dikkatli bir şekilde yapılması gereken bir işlemdir, eğer bu değişime gerekli özen gösterilmediği taktirde, ekran kartı chipsetin altında yer alan anakart üzerinde yollar kalkmakta ve bir daha onarımı yapılamayacak hale gelmektedir. Bunun sonucunda da anakartınız artık kullanılmaz bir hale gelmiş olur ve yenisi ile değişiminin yapılması gerekmektedir.

Ekran kartı çipinin bozulmasındaki en önemli nedenlerden biri bilgisayarınızın bakımı aksatmanızdır. Laptoplarda yılda bir cihaz bakımı yaptırmanız gerekir. Bu bakım işleminde cihazın fanı temizlenir, eskisi gibi düzgün çalışması için yağlanır ve termal macun değişimi yapılır, bu sayede cihazının soğutma sistemi düzgün bir şekilde çalışmaya devam eder. Laptoplarda fanın bulunduğu kısım uzun süre kapalı kalmamalı, eğer uzun süre kucakta veya tüylü halı, yastık benzeri bir şeyin üzerinde kullanırsanız hava akışını engellerseniz chipset arızaları meydana gelebilir. Uzun süreli kullanımlarda  güçlü bir soğutma sistemi kullanmıyorsanız bu çipin arızalanması gayet normal bir durumdur.

Çip değişimi sonrasında cihazınızı daha verimli kullanmak istiyorsanız laptop soğutucusu kullanabilirsiniz. Tüylü evcil hayvanlarınızdan dökülen kıllarda soğutma sistemine zarar vereceği için kullanım alanınıza daha dikkat etmeniz gerekir.

Laptoplarda Ekran Kartı Değişimi ve diğer sorularınız hakkında daha detaylı bilgi için iletişim kanallarımızdan veya blog yazılarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Ekran kartı değişimini güvenli olması adına alanında profesyonel ekip arkadaşlarımız sizlere güvenli ve kaliteli hizmet vermektedir.

2 Comments

  • özgür

    merhaba pavillion g6-2211st cihazım var gpu değiştirmek istiyorum üzerinde hd7670 var daha iyi bir ekran kartı taktırmak istiyorum. Ayırca sdd taktırmak ayrıca ram yükseltmesi istiyorum. fanı da değişmesi gerekiyor. bana bilgi verirseniz sevinirim.

  • maksimumbilisim

    Merhabalar Özgür Bey,
    İstediğiniz tüm işlemleri servisimizde gerçekleştirebiliriz ancak öncelikle test etmemiz için cihazın elimizde olması gerekiyor. Bizimle iletişim butonlarından iletişime geçerek bilgi alarak cihazı servisimize teslim edebilirsiniz. iyi günler dileriz.

telefon iletişim
whatsapp iletişim