Blog

Latest Industry News

Laptoplarda Ekran Kartı Değişimi

Aslında laptoplarda birkaç markanın oyuncu bilgisayarları dışında ekran kartı değişimi yapılmaz. Çünkü laptoplarda halk arasında ekran kartı denilen grafik işlemci çipi anakarta gömülü olur. Bu çipset herhangi bir kart veya soketten oluşmaz. Çipset değişimi veya onarma için bga rework istasyonu kullanılır. Piyasa da merdiven altı diye tabir edilen birçok yer olup, bunlar notebook ekran kartı değiştirme işlemini yaptık demelerine rağmen sıcak hava istasyonu ile anakart üzerinde yer alan ekran kartı çip setini ısıtma yöntemi uygular ve size maliyetinin üçte biri fiyat verirler  ama bu işlem ileride daha ciddi sorunlara yol açmaktadır.

Notebooklarda ekran kartı değişimi, çok dikkatli bir şekilde yapılması gereken bir işlemdir, eğer bu değişime gerekli özen gösterilmediği taktirde, ekran kartı çipseti’nin altında yer alan anakart üzerinde yollar kalkmakta ve bir daha onarımı yapılamayacak hale gelmektedir. Bunun sonucunda da anakartınız artık kullanılmaz bir hale gelmiş olur ve yenisi ile değişiminin yapılması gerekmektedir.

Ekran kartı çipinin bozulmasındaki en önemli nedenlerden biri bilgisayarınızın bakımı aksatmanızdır. Laptoplarda yılda bir cihaz bakımı yaptırmanız gerekir. Bu bakım işleminde cihazın fanı temizlenir,eskisi gibi düzgün çalışması için yağlanır ve termal macun değişimi yapılır, bu sayede cihazının soğutma sistemi düzgün bir şekilde çalışmaya devam eder. Laptoplarda fanın bulunduğu kısım uzun süre kapalı kalmamalı, eğer uzun süre kucakta veya tüylü halı, yastık benzeri bir şeyin üzerinde kullanırsanız hava akışını engellerseniz çipset arızaları meydana gelebilir. Uzun süreli kullanımlarda  güçlü bir soğutma sistemi kullanmıyorsanız bu çipin arızalanması gayet normal bir durumdur.

Çip değişimi sonrasında cihazınızı daha verimli kullanmak istiyorsanız laptop soğutucusu kullanabilirsiniz. Tüylü evcil hayvanlarınızdan dökülen kıllarda soğutma sistemine zarar vereceği için kullanım alanınıza daha dikkat etmeniz gerekir.

Ekran kartı çipsetini değiştirmek istiyorsanız standart cihazlarda ortalama olarak 180 ile 350 TL arasında bir fiyat çıkar, ama cihazınızın özelliklerine göre bu fiyatlandırma değiştirilebilir. Örneğin i7 işlemcisi olan bir oyuncu bilgisayarı ile bir ev kullanıcısının kullandığı bilgisayara aynı fiyat verilmez, çünkü biri daha üstün bir çip kullanırken diğeri ortalama işlemlere yetebilecek bir çipset kullanır.

 

2 Comments

 • özgür| 13 Nisan 2021 at 00:33 Cevapla

  merhaba pavillion g6-2211st cihazım var gpu değiştirmek istiyorum üzerinde hd7670 var daha iyi bir ekran kartı taktırmak istiyorum. Ayırca sdd taktırmak ayrıca ram yükseltmesi istiyorum. fanı da değişmesi gerekiyor. bana bilgi verirseniz sevinirim.

  • blank
   maksimumbilisim| 27 Temmuz 2021 at 11:14 Cevapla

   Merhabalar Özgür Bey,
   İstediğiniz tüm işlemleri servisimizde gerçekleştirebiliriz ancak öncelikle test etmemiz için cihazın elimizde olması gerekiyor. Bizimle iletişim butonlarından iletişime geçerek bilgi alarak cihazı servisimize teslim edebilirsiniz. iyi günler dileriz.

Yorum Yap

E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacak.*Bunları Kullanabilirsiniz HTML Etiketler ve Nitelikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Back to top
blank
blank