Laptop ve Masaüstü Farkı - Maksimum Bilişim
Laptop ve Masaüstü Farkı

Laptop ve Masaüstü Farkı

Bilgi teknoloji ürünleri hayatımıza ilk defa büyük fiziksel ebatlara sahip crt monitörlü kasa ve klavye fare gibi oem ürünleri ile birlikte girdi. Ancak laptop ve masaüstü farkı arttıkça kullanıcıların tercihlerinde değişim gözlemlendi. Daha öncesinde üst düzey kurum veya özel sektörler tarafından çok daha büyük ve karmaşık yapılarda kullanılmış olmasına rağmen belirli alanlarda çok büyük kolaylıklar sağladılar.

Laptop ve Masaüstü Farkı Nelerdir?

Günümüzde artık mobil aygıtlar en sık tercih edilmekle birlikte bütünüyle neredeyse her işimizi görmekte. İletişimden eğlenceye, muhasebeden eğitime kadar ve daha sayamayacağımız birçok alanda mobil aygıtlar en yakın ve önemli dostumuz olma özelliğini kazandılar. Ancak durum ergonomik koşulları zorladığı için bilgisayarların yerini mobil aygıtların almaları şimdi veya yakın gelecekte çok mümkün görünmüyor.

Laptop ve Masaüstü Farkı

Bir mobil aygıt ile photoshop üzerinden yüksek çözünürlüklü görselleri detaylı düzenleyemez veya profesyonel bir video render alamazsınız. Aynı zamanda dev ekranda izlediğiniz filmlerden aldığınız keyfi mobil ekranda yorularak elde etmeye çalışırsınız. Borsa takip panelini mobil ekranda görmek istemez borsa yatırımcıları çünkü aynı anda onlarca hisse senedinin değerlerini okumak isterler. Ekranlar arası hızlı geçişler yaparak aynı anda birçok programa ve yazılıma komut vererek dijitaldeki verimliliklerine ait sınırları zorlamak isterler.

Notebook ve Laptoplar

Dijital dünyada yer alan her birey mobil aygıtların yanı sıra hafif, hızlı, dokunmatik ve pratik özelliklere sahip notebooklar ile günlük hayatlarındaki işlerini servis ederler. Laptop ve masaüstü farkı, dizüstü bilgisayarlarını daha avantajlı bir konuma getirmiştir. Mobil ve notebooklardan türeyen tablet bilgisayarlar ise birçok kullanıcı tarafından her iki durum için (mobil & notebook) de tercih sebebi olabilir. Bu durumlarda en etkili belirleyici durum kullanıcı tarafından icra edilecek olan işin hangi cihaz tipi tarafından kolay, hızlı ve etkili bir şekilde gerçekleştirilebilmesi ile ilgilidir.

 

Desktop PC ve Serverlar

Notebook tablet ve mobil ürünlere nazaran daha dayanıklı, daha az ısınan ve aynı özelliklere sahip olmalarına rağmen daha fazla etkili işlem yapma hacmine sahip olmaları ile bilinirler. Laptop ve masaüstü bilgisayar incelendiği zaman sunucu bilgisayarlar da sıklıkla tercih edilir.

Aynı özelliklere sahip bir desktop PC bir de laptop hayal edin. Özelliklerin tamamen aynı olması durumunda desktop PC ya da serverlar, fiziksel ergonomi kurallarının verebileceği rahat kullanımın yanı sıra, üst üste aynı anda gerçekleştirilen işlemlerde laptop ve mobil aygıtlara göre daha etkili işlem yaparlar. Daha az ısınarak çalışırlar, ayrıca bakım ve soğutma sistemleri yine bu tip aygıtlarda daha uzun ömürlüdür ve desktop bilgisayarların teknik servis süreçleri daha az maliyetli olmakla birlikte daha da kolaydır. Her şey gözünüzün önündedir. Ancak mobil aygıt ve laptoplar kapalı kutulardır. Tamir etmekten daha önemli bir durum montaj ve demontaj ile ilgilidir.

 

Server PC ve Kullanım Alanı

Server PC‘ler, devlet kurumları veya iş dünyasındaki özel kurumlar tarafından daha çok tercih edilirler. Üst düzey veri alışverişlerinde, Web server sistemlerinde ya da nitelikli özel yazılımların birden fazla kullanıcı tarafından yedeklenerek güvenli bir alt yapıda belirli bir amaca hizmet ederek kullanılırlar. Tabii ki bunlarla sınırlamak da doğru olmaz Server PC’ler hemen her yönetimsel amaçlı işbirliği düzenlerinde kullanılırlar. Verileri güvenli bir alanda saklamak, yedeklemek ve gerektiğinde belirli izinlere bağlı olarak yayınlamak temel prensiplerindendir.

Laptop ve Masaüstü Bilgisayar

Birçok server tipi vardır ve bunları sadece kasa tipi PC’lere benzetmek doğru olmaz. Günümüzde server PC teknolojisi çok ileri seviyelere gelmek ile beraber genellikle bildiğimiz bilgisayar veya notebooklara ait özelliklerin çok üstünde performans üretebilecek özelliklerle donatılmaktadırlar. Bir bilgisayar ya da notebook bir kullanıcı tarafından kullanılırken, server PC’ler aynı anda binlerce bilgisayar kullanıcısına yayın yapabilmektedirler.

Laptop ve masaüstü bilgisayar modelleri hakkında en doğru bilgiye ulaşmak için iletişim kanalları aracılığıyla bizlere ulaşabilirsiniz.

telefon iletişim
whatsapp iletişim