En İyi Bilgisayar Seçimi Nasıl Belirlenir? - Maksimum Bilişim
En İyi Bilgisayar

En İyi Bilgisayar Seçimi Nasıl Belirlenir?

Günümüzde birçok bilgisayar markası ve modeli bulunuyor. Ne alacağınızı önceden belirlemediğinizde seçimi gerçekten zorlaşabiliyor. “En iyi bilgisayar ihtiyaçlarınızı karşılayan bilgisayardır.” anlayışı doğrultusunda seçiminizi gerçekleştirmelisiniz. Bilgisayar satın almadan önce birtakım etkenleri akıldan çıkarmamak gerekiyor. Arzu ettiğiniz bilgisayarı satın alabilmeniz için göz önünde bulundurmanız gereken bazı faktörleri sizler için listeledik…

Öncelikle Bilgisayarı Nerede Kullanacağınızı Belirlemelisiniz

Satın alacağınız bilgisayarı öncelikle nerede kullanacağınızı belirlemeniz gerekir. Örneğin bir bilgisayarı iş, oyun veya her ikisi için de satın alabilirsiniz. Önceden belirleyeceğiniz bu koşullar size ne tür bir özellikte bilgisayar almanız gerektiği konusunda yol gösterici olacaktır.

En İyi Laptop Markaları

Ofis, ev, bahçe ve daha pek çok ortamda kullanmaya uygun bir cihaz arayışında iseniz laptop, sizler için en doğru seçim olacaktır. Bu anlamda kullanıcıların bilgisayar seçimleri, en iyi laptop markaları arasındaki cihazlar arasında yapılır. Ancak taşınabilir olması sizler için belirleyici unsurlar arasında olmayabilir. Üst düzey performans için masaüstü bilgisayarların daha yararlı olduğu bilinir.

Bilgisayar için gereksinimleriniz kullanımınıza ve ne elde etmek istediğinize bağlı olarak değişecektir. Örneğin, iş için kullanacaksanız, ihtiyacınız olan uygulamaların veya yazılımların özelliklerini göz önünde bulundurmanız gerekir. Eğer bir oyun bilgisayarı alacaksanız güçlü bir ekran kartına ihtiyacınız var.

 

Dizüstü Mü, Masaüstü Bilgisayar Mı?

Dizüstü ve masaüstü bilgisayarların hem artıları hem de eksileri vardır. Dizüstü bilgisayarlar genellikle daha pahalıdır, ancak taşınabilir özelliğe sahiptir. Böylece cihazınızı gittiğiniz her yere yanınızda götürebilirsiniz. Ancak yüksek maliyetli masaüstü bilgisayarlar da var. Bunlar kişinin bilgisayardan ne istediğine bağlı olarak değişecektir.

Parçaları değiştirme ve modeli yükseltmek istediğinizde bunu masaüstü bilgisayarda gerçekleştirebilmeniz daha kolay olacaktır. Ancak masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar kadar kullanışlı olmayabilir. Dizüstü bilgisayarı bir yerden başka bir yere rahatlıkla taşıyabilirsiniz ancak masaüstü bilgisayarda bu pek mümkün olmayacaktır.

Masaüstü bilgisayarların bozulması daha güçtür, darbelere karşı daha dayanıklıdır. Ek bileşenler ile çalışır. Masaüstü bilgisayar kasasının yanı sıra mouse, klavye, hoparlör, monitör gibi ürünleri de almanız gerekir. Dizüstü bilgisayarlarda ise sabit çevre birimlerine sahip olduğu için fazla kablo sıkıntısından kurtarır. Aynı zamanda daha az yer kaplaması ve hafif olmaları sebebiyle rahatlıkla çantanızda taşıyabilirsiniz.

 

İşletim Sistemi ve Bilgisayar Seçimi Nasıl Yapılır?

Bilgisayar satın alırken cihazın hangi işletim sistemine sahip olması gerektiğine karar vermeniz gerekir.  Windows işletim sistemli mi yoksa MacOs işletim sistemli bir cihaz mı sizi en iyi bilgisayar seçimi yapmanıza katkı sağlayacak. Windows işletim sistemli bilgisayarlar MacOs işletim sistemli bilgisayarlara göre daha uygun fiyatlıdır.

Mac bilgisayarlarda uygulama sayısı sınırlıyken Windows işletim sistemli bilgisayarlar daha fazla uygulamaya sahiptir. Güvenlik açısından Mac bilgisayarlar daha güvenlidir. Ancak bu virüs bulaşma riskinin sıfır olduğu anlamına gelmez.

Windows’un daha fazla kullanıcısı olduğundan ve daha fazla programı desteklediğinden, bilgisayar korsanları ve virüs yaratıcıları bu bilgisayarlara daha fazla odaklanır. Windows işletim sistemi, oyun oynamak isteyen kullanıcılar için Mac bilgisayarlara göre çok daha fazla seçenek sunmasıyla öne çıkmaktadır.

 

İşlemci Ve Belleği Göz Önünde Bulundurun

İşlemci, bilgisayarın kalbidir ve gücünü ve performansını belirler. Ortalama bir performans için minimum işlemci çift çekirdeklidir, ancak dört çekirdek daha fazla güç ve daha iyi performans sağlar.

Ancak bilgisayarı oyun veya video düzenleme için kullanıyorsanız, daha güçlü bir modele ihtiyacınız olduğunu unutmamalısınız. Bilgisayar tercihinizi yaparken, bunun gibi değişkenlere de dikkat edilmesi gerekir. Altı çekirdekli veya daha yüksek bir işlemcisi olan bilgisayar video ve oyun için mükemmel bir seçim olacaktır.

Bilgisayar Seçimi

Bilgisayarın sahip olduğu bellek (RAM) miktarı arka planda daha fazla işlem yapılmasına izin verir. Günlük kullanım için 4 GB RAM miktarı dahi yeterli olacaktır. Video düzenleme için kullanacağınız bilgisayarın en az 8 GB ila 16 GB RAM’e sahip olması gerekir.

Bilgisayarda bulunan ekran kartı özellikle oyun tutkunları için büyük önem taşıyor.  Sevdiğiniz ve oynamak istediğiniz oyunların gereksinimlerini öğrenip ona göre ekran kartı tercihinizi yapmanızı tavsiye ederiz. Yeni nesil bilgisayarlar artık HDD yerine SSD desteği ile karşınıza çıkıyor. SSD, özellikle hız ve verimlilik bakımından geleneksel HDD modellerine göre büyük bir üstünlük sağlıyor.

Bilgisayar tercihinizi yaparken SSD özelliği ve hafıza seçenekleri gibi etkenler gözden geçirilmesi oldukça önemlidir. Bluetooth ve Wi-Fi gibi size yararlı olacak diğer özellikleri de alırken mutlaka göz önünde bulundurun. Hangi bilgisayarı satın alacağınıza karar verirken yukarıda listelenen faktörleri göz önünde bulundurun. En iyi bilgisayar modelleri konusunda deneyimli ekibimizden hizmet almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

telefon iletişim
whatsapp iletişim