Mekanik Klayve Ve Switchler | Maksimum Bilişim
mekanik klavye

Mekanik Klayve Ve Switchler

Mekanik klavye ve switch terimlerini son dönemlerde fazla duymaya başladık. Özellikle bilgisayar oyunlarını çok sık oynayanlar, mekanik klavye kullanmayı tercih ediyor. Ancak sadece oyun piyasasında değil artık normal günlük kullanım da bile kullanıcılar mekanik klavye tercih etmeye başladı. Biz de bu yazımızda mekanik klavye hakkında merak edilen detayları sizlerle paylaşıyoruz.

mekanik klavyeMekanik Klavye

Mekanik klavyelerde bildiğimiz normal klavyelerden farklı olarak her tuşa ait bir mekanik anahtar bulunur. Bu nedenle de mekanik klavye ismini almıştır. Yoksa her klavyenin bir mekaniği vardır.Ayrıca mekanik klavyeler, switchler ve metal yaylardan bir araya gelmiştir. Normal klavyeler ise plastik malzemeden oluşur. Bu yüzden mekanik klavyelerdeki tuş hissiyatı normal klavyelere göre çok daha fazladır.

Profesyonel oyucuların veya çok sık oyun oynayanların mekanik klavyeleri tercih etme nedeni ise, düşük tepki süresi ve klavyelerin yapısıdır. Oyuncular, switchlerin düşük tepki süresi sayesinde rakiplerine göre avantaj sağlayabiliyorlar.Diğer taraftan oyuncular, hızlı tepkimeye bağlı olarak sonuç almak için klavyeye biraz sert davranabiliyor. Mekanik klavyeler bu konuda sağlam bir yapıya sahip olduğu için diğer klavyelere göre daha uzun ömürlü oluyor.Bununla birlikte günün çoğunu bilgisayar başında geçirenlerin de mekanik klavye tercih ettiğini söyleyebiliriz. Bunun nedeni mekanik klavyeler çıkardığı sesler ve vermiş olduğu hissiyatlar ile bilgisayarda yazı yazmayı daha keyifli hale getiriyor.

Switch: Klavyede tuşa basma fonksiyonunu yerine getiren anahtar.

Keycap: Switch üzerinde yer alan plastik kapak (klavye tuşu).

Hareket Kuvveti: Tuş basıldığında switchin tepkimesini bilgisayara gönderen kuvvet.

Klik: Switchin hareketi sırasında çıkardığı tıklama sesi.

Tactile: Switchin hareketi esnasında hissedilen geri bildirim.

Switch Türleri ve Özellikleri

Piyasada switch üretimi yapan birkaç marka bulunuyor. Bu markalar üretmiş olduğu switclerin özelliklerini renklere göre kategorize etmişler. İşte piyasada en çok tercih edilen switchleri.

Cherry

Cherry, dünyanın en çok bilinen switch markası ve piyasadaki en eski switch üreticisidir. MX adını verdiği switchlerinin patentini 1983 yılında almıştır. Cherry, ürettiği switchlerin özelliklerini ise renklerine göre kategorize etmiştir.

Cherry MX Kırmızı

Hissiyatı: Yumuşak

Klik Sesi: Yok

Hareket Kuvveti: 45 cN

Atlama Noktası: Yok

Yaklaşık Ömrü: Her switch başına 50 milyon tuş vuruşu

Cherry MX Siyah

Hissiyatı: Ağır

Klik Sesi: Az

Hareket Kuvveti: 60 cN

Atlama Noktası: Yok

Yaklaşık Ömrü: Her switch başına 50 milyon tuş vuruşu

Kırmızı ve siyah switch çeşitlerinde klik sesi ve atlama noktası bulunmaz. Bu switchler genellikle FPS oyunları için uygundur. Bu tarz oyunları daha sık oynayan kullanıcılar, kırmızı ve siyah renkteki switchleri tercih edebilirler. Klik sesi çıkarmadıkları için sessiz çalışma ortamları için uygundurlar.

Cherry MX Mavi

Hissiyatı: Ağır

Klik Sesi: Yüksek

Hareket Kuvveti: 50 cN

Atlama Noktası: Var

Yaklaşık Ömrü: Her switch başına 50 milyon tuş vuruşu

Cherry MX Yeşil

Hissiyatı: Ağır

Klik Sesi: Yüksek

Hareket Kuvveti: 80 cN

Atlama Noktası: Var

Yaklaşık Ömrü: Her switch başına 50 milyon tuş vuruşu

Genellikle MOBA (Multiplayer Online Battle Arene) türündeki oyunlar için tercih ediliyor. Klik sesi ve atlaması noktası bulunur. FPS oyunları için pek uygun değildir. Ayrıca klik sesi yüksek olduğu için (en yüksek klik sesine sahip switchler) iş yerlerinde ve evde kullanırken switchlerin sesi sessiz bir ortamda çevreye rahatsızlık verebilir.

Cherry MX Kahverengi

Hissiyatı: Orta

Klik Sesi: Yok

Hareket Kuvveti: 45 cN

Atlama Noktası: Var

Yaklaşık Ömrü: Her switch başına 50 milyon tuş vuruşu

Cherry MX Beyaz

Hissiyatı: Orta

Klik Sesi: Yok

Hareket Kuvveti: 65 cN

Atlama Noktası: Var

Yaklaşık Ömrü: Her switch başına 50 milyon tuş vuruşu

Atlama noktalarının ve klik seslerinin olması ile aslında mavi ve yeşil switch çeşidine çok benzerler. Ancak çıkardıkları klik sesi, mavi ve yeşil switchlere göre daha azdır. FPS oyunları için pek tercih edilen modeller değillerdir. Çünkü ilk tuşa basıldıktan sonra ikinci kez basabilmek için switchin hareketini tamamlamasını beklemek gerekiyor. Bu da özellikle FPS oyunlarında biraz gecikmeye neden olabiliyor. Ayrıca yüksek klik sesi olmadığı için ev ve iş yerlerinde çok rahat kullanılabilecek türden switchlerdir.

Razer

Razer, 2014 yılında Kalih markası ile birlikte kendi switchlerinin üretimine başladı. Kullandığı switchlerde geri bildirim hissi özelliği bulunuyor. Şu an sadece Rzar yeşili ve Razer turuncusu adı verilen switchleri mevcut. Razer Switchleri, Cherry firmasının üretmiş olduğu switchlerden daha uzun ömre sahip (yaklaşık 80 milyon tuş basma ömrü).

Razer Yeşil

Hissiyat: Ağır

Klik Sesi: Yüksek

Hareket Kuvveti: 50 cN

Yaklaşık Ömrü: Her switch başına 60 milyon tuş vuruşu

Cherry’nin mavi switchi ile hemen hemen aynı özelliklere sahip. Yani bu switch, genellikle MOBA ve MMO oyunları için daha uygundur. FPS (first person shooter) oyunları için pek tercih edilen model değildir. Klik sesi yüksektir. Hatta Cherry MX mavi switchten bile daha yüksek klik sesi var diyebiliriz.

Razer Turuncu

Hissiyat: Orta

Klik Sesi: Yok

Hareket Kuvveti: 45 cN

Yaklaşık Ömrü: Her switch başına 60 milyon tuş vuruşu

Cherry MX kahverengi switch ile neredeyse aynı özelliklere sahiptir. Klik sesi yoktur. FPS oyunları için uygundur. Sessiz olduğu için de ev ve ofis ortamlarında da rahatlıkla kullanılabilir.

Logitech

Logitech, 2015 yılında çıkardığı ve Romer-G adını verdiği switchi kullanıyor. Logitech, G810 Orion Spectrum ve G910 Gaming klavyelerde bu switchi tercih ediyor.

Hissiyat: Orta

Klik Sesi: Çok Az

Hareket Kuvveti: 45 cN

Yaklaşık Ömrü: Her switch başına 70 milyon tuş vuruşu

Mekanik klavyeler, bilinen normal klavyelere (Rubber Dome) göre daha uzun ömürlüdürler. Bunun nedeni de mekanik klavyelerde her bir tuş için ayrı bir switchin bulunuyor olmasıdır. Normal klavyeler 5 milyon tuş vurma ömrüne sahip iken mekanik klavyeler 40-80 milyon tuş basma ömrüne sahiptir.

Mekanik klavyeler diğer klavyelere göre daha pahalıdırlar. Ancak kullanım ömrü ile kıyaslandığında mekanik klavyeler çok daha uzun ömürlüdür.

Basım hissiyatı, geri bildirim hissi mekanik klavyelerde oldukça yüksektir.

Mekanik klavyelerdeki tuşların ayrı ayrı switchlerinin olması klavyenin daha ağır olmasına sebep oluyor. Ağrılık, taşıma işlemi sırasında problem olsa da klavyenin masaya oturması ve kaymaması için artı bir özellik.

Oyunlarda yüksek performans göstermeniz tamamen sizin kişisel becerinize bağlıdır. Ancak mekanik klavyeler vermiş oldukları hissiyatlarla belki sizlere küçük katkılar sunabilirler.

Mekanik Klavye Alırken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Öncelikle klavyeyi hangi amaçla kullanacağınıza karar verin (oyun, yazı vs.). Sonrasında ise kullanım amacınıza uygun switchleri tercih edin. Örneğin ofis ortamında çalışmak için bir klavye alacaksanız klik sesi düşük olan switchleri tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Kullanım amacınızı belirleyip tercih edeceğiniz switchi de belirledikten sonra bütçenizi ayarlayın. Çünkü mekanik klavyelerde fiyat aralığı çok geniştir.

Klavyenizi almadan önce mutlaka daha önceden o klavyeyi kullanmış kişilerin yorumlarına göz atın. Kullanmış birinin yorumu sizin için önemli olabilir. İmkanınız varsa klavyeyi yerinde inceleyin. Böylece kafanıza takılan soruları orada bulunan yetkili kişilere sorabilirsiniz.

telefon iletişim
whatsapp iletişim