Overclock Nedir? | Maksimum Bilişim
overclock nedir

Overclock Nedir?

 

Overclock Nedir?

Overclock dilimize hız aşırtma olarak çevrilmiştir.Overclock, herhangi bir bileşenin var olan performansını belirli sınırlar içerisinde performansını artırma olarak açıklayabiliriz. Kısaca, overclock, performansı artırılmak istenen bileşeni daha hızlı çalışmaya zorlamaktır.
CPU (işlemci) overclock işlemi için çeşitli yazılımlara ihtiyaç duyulabilir ayrıca, bu işlem, BIOS (ana kart kontrol paneli) üzerinden de gerçekleştirilebilir. En iyi performans, BIOS ile yapılan ayarlar ile elde edilebilmektedir. Overclock kullanıcıya düşük maliyetle maksimum performans vermesinin yanında riskli bir işlem olduğu için yapan kişinin doğacak zararlardan kendisinin sorumlu olduğunu bilmesi ve yapacağı işlemin öncesi ve sonrasında izlediği yolları dikkatle seçmesi büyük önem teşkil eder.

Overclock Yararları ve Zararları

Overclock eğer başarılı bir şekilde gerçekleştiyse performans artışı tatmin edici seviyelere gelmektedir. Artışı hesaplamak için çeşitli test yazılımlarına da başvurup kesin sonuca en yakın testi gerçekleştirmiş olursunuz. Overclock yararları arasında düşük maliyet ve maksimum performans olduğunu daha önce belirtmiştik. Hız aşırtma bilinçli ve dikkatli olunduğu sürece sisteminize hiçbir zarar vermeyecektir. Overclock nasıl yapılır sorusuna bilinçli bir cevap veremiyorsanız yapacağınız hız aşırtma cihazınızın bileşenlerine büyük oranda hasar verip cihazınızın kullanılmamasına ve overclock için üretilmemiş olan bileşenlerin garanti kapsamı dışında kalmasına yol açabilir. Overclock işlemine başlamadan bilmeniz gereken risklerdir. Alacağınız sonuçlar işlem başarılı oldupu takdirde iç gıdıklasa bile zararları ise bir o kadar üzücü olabilir.

Overclock Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Overclock nedir ve overclock yararları ve zararları ile bilgi verdikten sonra Overclock yapılmadan önce mutlaka sağlam bir güç kaynağı olması gerekmektedir. Bileşenden alınacak maksimum verimle bağlantılı olarak overclock uygulanacak bileşen ya da bileşenlerin normalden fazla güç çekme ihtiyacı doğacaktır. Bu durumdan kötü etkilenmemek için kaliteli ve yüksek watt değerine sahip güç kaynakları tercih edilmelidir. Bu arada hız aşırtma işlemi için ATX v2.2 standartlarına uygun bir güç kaynağı kullanılması önerilir.

Overclock uygulanan bileşen daha hızlı çalışmaya zorlanacağı için bileşenin ısınması normal değerlerin üzerindedir. Buna bağlı olarak soğutma işlemi önemli bir yer tutar. Cihazın kendi soğutma sisteminin yerine tamamı bakırdan oluşan soğutucular kullanılması önerilmektedir. İsteğe bağlı olarak bu soğutucunun üzerinde yüksek performanslı fanlar kullanabilirsiniz.

telefon iletişim
whatsapp iletişim