İşlemci Nedir? | Maksimum Bilişim

Mikroişlemciler

transistor
Üretilen İlk Transistör

Mikroişlemciler (İşlemciler) matematiksel işlemleri yapabilen elektronik yongalardır. Günümüz teknolojisi ile bir işlemcinin içinde milyarlarca nanometre boyutlarında transistörler bulunmaktadır. Hayatlarımızı kolaylaştırmak için geliştirilen hemen hemen her elektronik cihazda milyonlarca transistör bulunmaktadır. Bu yönden bakacak olursak transistörler bilgisayarlar temel parçasıdır. Basitçe tanımlamak gerekirse, gerilim ve akım kazancı kazanan, yeri geldiğinde anahtarlama elemanı olarak çalışan yarı iletken bir elektronik devre elemanıdır.

Bugün bildiğimiz mikroişlemcilerin ilk örneği olan “İntel 4004” işlemcisini İtalyan asıllı fizikçi Federico Faggi tasarlamıştır. Bu işlemci sadece 2300 transistöre sahip ve 4 bit’liktir.

Firmalar, mimarileri farklı işlemciler üretmektedirler. Bu mimariler, teknolojisini ve tasarımını belirler. Ortak mimariye sahip olan işlemciler aynı komutları tanımakta ve aynı yazılımları çalıştırabilirler. Günümüzde IBM, Samsung gibi hala varlığını devam ettiren büyük şirketler işlemcilerin boyutlarını 10 ile 7 nanometre boyutlarına kadar indirebildiler.

telefon iletişim
whatsapp iletişim