Monitörde MS Önemi | Maksimum Bilişim
Monitörde MS Önemi

Monitörde MS Önemi

Gün geçtikçe gelişen teknoloji ile bilgisayarlarımız çoğumuzun hayatında yer edinmeye başlamıştır. Kimimizin hayatında ihtiyaç, kimimizin hayatında hobi olarak kullanılır. Bilgisayarlarımız için en önemli olan donanım cihazlarından biri de monitörlerdir. Monitör diğer bir tanımı ile görüntü ekranı bilgisayarımızda görüntüyü aktarmaya yardımcı olan donanım aletidir. Monitörleri kullanılırken tepkime süreleri milisaniye ile yani MS olarak ölçülmektedir. Monitörde MS Önemi bilgisayarını sıklıkla kullanan kişiler için önemli bir detay taşımaktadır. Çünkü MS verilen görüntünün ekrana varış süresini belirler. Bu da kişinin bilgisayarı ne amaçla kullandığına göre farklılık gösterebilir.

Monitörde MS ÖnemiMonitörde MS Önemi Nedir?

MS, panele aktarılan görüntünün varış süresine verilen isimdir. Bir görüntünün oluşması için panelin içinde birbirinden farklı binlerce renkler vardır. Bu renklerin aynı anda aktarımı bilgisayarın MS durumunu ilgilendirir. MS süresi ne kadar artarsa bilgisayarın görüntüsünde o kadar gölgelenmeler ve görüntü alanında kararmalar oluşur. Beyazdan siyaha geçiş, siyahtan beyaza geçiş veya diğer renklerin birbirlerine geçişi birer örnektir. Bundan dolayı MS değerini ne kadar düşük olursa o kadar iyi bir görüntü aktarımı olur.

Monitörde MS Önemi genellikle oyuncu bilgisayarlarında veya bir oyun oynarken daha iyi anlaşılır. MS değeri yüksek olan monitörlerde oyun oynarken bir süre sonra aktarım zayıflığından kaynaklı görüntü de karamalar veya herhangi bir şeyi görüntüde fark edemeyeceğimizi görürüz. Bu yüksek değer de 5 MS olarak kabul edilir. Bundan kaynaklı bilgisayarınızı alırken daima en düşük tepkime süresine sahip olan bilgisayarın sorunsuz görüntü aktarımı yapacağından emin olabilirsiniz.

 

Monitörlerde 1MS ve 5 MS Arasındaki Fark Nelerdir?

Monitörünüze yansıyan görüntü içinde binlerce renk vardır. Bu renklerin monitörünüze aktarım yani tepkime hızı bilgisayarınızda ki görüntünün oluşmasına sebep olacaktır. En düşük tepkime hızını sahip bilgisayar (biz buna 1MS değerinde ki tepkime hızı diyoruz) görüntünün daha net ve canlı olmasına sebep olacaktır. Çünkü ne kadar hızlı geçiş sağlanır ise monitördeki görüntü aktarımında kararmalar veya görüntü bulanıklığı olmayacaktır. Renkler ve cisimlerin şekli daima daha iyi olacaktır. Fakat en yüksek tepkime hızına sahip bilgisayarda ( biz buna 5MS değerinde ki tepkime hızı diyoruz) görüntüde ki geçişlerinin daha kötü, görüntü bulanıklığı ve kararmaların olduğu görünecektir. Bu yüzden bilgisayarınızda MS değerine dikkat ediyorsanız daima en düşük tepkime hızına sahip bilgisayarı almayı tercih ediniz.

Monitörde MS Önemi ve diğer sorularınız hakkında detaylı bilgi almak için Web sitemizde bulunan blog yazılarımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca daha detaylı sorun, bakım ve onarım, parça değişimi ve arızalarınız hakkında iletişim kanallarımızdan bizler ile iletişime geçebilirsiniz.

telefon iletişim
whatsapp iletişim