Ips vs Lcd Ekran | Maksimum Bilişim
ips vs lcd ekran

Ips vs Lcd Ekran

Ips vs Lcd ekran panellerinin özelliklerine bakıyoruz. Avantajları neler ve ne gibi farkları var birlikte bakalım.
Yeni bir dizüstü bilgisayar yada masaüstü bilgisayar monitörü alırken dikkat etmeniz gereken, ihtiyaçlarınıza uygun özelliklere sahip olup olmamasıdır. Örnek olarak oyuncular için oyun bilgisayarlarında ki ekranlar son derece önemlidir. Gerek tepki süreleri gerekse Mili saniye özeliği son derece önem taşır. Şimdi ise Ips ve Lcd ekran farklarına şöyle bir bakıyoruz.

ips vs lcd ekranIps vs Lcd Ekran Başlıca Farkları

Ips ekran uzun adıyla “In Plane Switching” Lcd teknolojisine dayanan bir teknoloji çeşididir. Bu ekranlarda daha iyi renk ve görüş açısı vardır. Renk kalitesi ve doygunluğu çok net ancak fazla enerji tüketerek çalışırlar. Aynı zamanda normal ekranlara göre biraz daha pahalıdır.
Led monitörler “light emitting diode” yani ışık yayan diyot anlamında ki kelimelerin kısalmasından oluşur. Arka aydınlatma teknolojisidir. Piksellere ışık vermek için ledleri kullanır. Led monitörler genel olarak daha uygun fiyatlıdır.
Yani sonuç olarak oyun ve parlak görüntülü, tepki süresi 1ms gibi özellikler arıyorsanız Ips ekranlar bakmalısınız. Daha sabit ve ekonomik ekranlar işinizi görüyor ise Led ekran yada Lcd ekran bakabilirsiniz. Tabi ki az enerji kullanmayı amaçlıyorsanız Led aydınlatma olmasına dikkat edin.

telefon iletişim
whatsapp iletişim