Blog

Latest Industry News

Touchpad Arızaları Nelerdir?

Dizüstü bilgisayarların eli kolu niteliğinde olan touchpad çalışmıyorsa adeta eliniz kolunuz bağlanmış gibi hissedersiniz. Hele bir de yanınızda usb girişli başka fareniz yoksa durum çok daha can sıkıcı olabilmektedir.
Touchpad sorunlarından bahsetmeden önce size touchpadlerin nasıl çalıştığı ile alakalı kısa bir bilgi vererek başlayalım.

Touchpadler Hareketleri Nasıl Algılar?

Touchpad nasıl çalışır?

Touchpad hareketlerimizi nasıl algılar?

Touchpadler, üzerlerinde bulunan alıcılar sayesinde bu alıcılar üzerinde yaptığınız hareketi ya da dokunduğunuz alanı algılayarak çıktılar üretirler. Ürettikleri bu çıktıları touchpad üzerinden bilgisayara göndererek size hareket kabiliyeti imkanı sunarlar.

Touchpad Arızaları Hangi Sorunlardan Kaynaklanır?

Tocuhpad arızaları genellikle tuşların bozulması veya touchpad’in hiç tepki vermemesiyle başlar. Dünya tarihinde touchpad kalibrasyonundan kaynaklı sorunlar yaşayan insan sayısı çok azdır. Tabi bu sorunun meydana gelemeyeceğinin garantisi yoktur. Touchpad eğer parmaklarınıza ihanet ediyorsa orda bir arıza var demektir. Touchpad arızası birçok temel nedenden kaynaklanabilir. Bu nedenler teknik ve sistemsel olabileceği gibi anakart bağlantılarına kadar genişleyen donanımsal hatalar da olabilir. Size önerimiz eğer bir laptop aldıysanız laptop’un hakkını verecek bir mouse alın. Artık çok uygun fiyatlı mouselar kablolu veya kablosuz olarak bulunabiliyor. Bu sayede ileride de touchpad’in deforme olma süresini uzatacağınız gibi touchpad’in sizinle daha iyi anlaşmasına da neden olacaktır.Bazı sorunlarda yine bilgisayarın hatalı kullanılmasından kaynaklanır. Bilgisayarınızı kullanırken dirseklerinizi veya vücut ağırlığınızı kasanın touchpad bölgesine vermeyin. Bu hareket kasada deforme yaratırken zamanla touchpad üzerinde de olumsuz etkilere yol açacaktır. En basitinden bu tarz hareketler touchpad üzerinde yer alan sağ ve sol tuşlarda eğilmeye ve aynı zamanda işlevlerini kaybetmelerine yol açacaktır.

Yorum Yap

E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacak.*



Bunları Kullanabilirsiniz HTML Etiketler ve Nitelikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Back to top
blank
blank