Windows Her Açılışta Chkdsk Yapıyor

Windows Her Açılışta Chkdsk Yapıyor ise eğer ilk önce en acil şekilde, ilk açılışta kesinlikle verilerinizin bir yedeğini almalısınız. İşletim sistemleri diskte herhangi bir arıza veya yazılımsal bir sorun tespit ettiğinde ki genellikle disk arızalarında bu hata ile karşılaşılır, ” Tutarlılık açısından Disklerinizden birinin kontrol etilmesi gerekiyor yada diskiniz gözden geçirilmesi gerekiyor ” gibi ifadeler ile ekrana gelir. İşlem bitiminde bilgisayar açılırken yeniden başlatıldığında en baştan yine bu ekran gelip tekrar tarama yapıyor ve bu bir kısır döngü haline geldiyse yapmanız gerekenler yazımızda. Bir ihtimal şansınız var.

Windows Her Açılışta Chkdsk YapıyorWindows Her Açılışta Chkdsk Yapıyor ise Yapılması Gerekenler

  • – Öncelikle bu sorunun sebebi kesinlikle belli olduğundan hedefimizde bellidir. Disk Sorunlu.
  • – Harddisk büyük ihtimalle ki umarız öyle değildir, Bad sectorlu, diskinizde bozuk bölgeler var. (tabiki bu eski hddler için ssd lerde böyle bir sorun olmaz)
  • – chdsk.exe yada autıchk.exe gibi programlar başlangıç olarak eklenmiş olabilir.
  • – Çözüm olarak komut istemcisini yani “cmd” yi yönetici olarak çalıştırıp açılan pencereye ” chkntfs /x C: ” yazarak enter’a basın. (Win7 için)
  • – Diğer bir kapatma yönetimi Regedit yazarak sırasıyla, HKEY_LOCAL_MACHINE \SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager klasöründe ki Session Manager altında BootExecute dosyasını açıyoruz. Autocheck autochk * kısmını silerek artık yapılmasını engelleyebilirsiniz.

Tabi ki bunların hepsi Windows açılır ise yapabilecekleriniz. Devamlı olarak yeniden başlıyor ise, diski başka bir bilgisayara takarak yada harici usb sistemlerden açarak içerisinde ki verilerinizi yedekleyin. Yüksek ihtimalle diskiniz arızalı ve değişmesi gerekecek.

Yorum Yap

E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacak.*Bunları Kullanabilirsiniz HTML Etiketler ve Nitelikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Back to top
blank
blank