Blog

Latest Industry News

Disk Birleştirme Nedir ?

Disk Birleştirme işlemi yıllardır kullanılan, diskin içerisinde ki dosyaları derleyip bir araya toplayan windows’un verdiği bir araçtır. Windows Xp ve öncesi zamanlarından beri işletim sisteminin içerisinde var olan bu araç aslında eski kafalıdır. SSD diskler için fazla gerekmeyen bu işlem, yinede biraz disk yeri açmanıza yarayabiliyor.

Disk Birleştirici Kullanım Amacı?

Disk Birleştirme, windows dosyaları yada kişisel verileriniz olsun, dağılmış hallerde diskin farklı bölgelerinde bulunuyor olabilmektedir. Bu durumda aradığınız veriyi açarken parça parça yerlerden toplandıktan sonra bir araya gelerek sistemin açması sağlanır. Bu düzden aşırı dağınık disk verileri, bilgisayarınızın yavaş çalışmasına sebebiyet vermektedir. Aynı zamanda Aşırı boş yerinizi işgal etmektedir.
Disk Birleştirme yaptıktan sonra diskinizde boş alanda açılacaktır. Tüm Parçalı verileri bir araya topladığı için, açmak istediğiniz dosyalarda hızlı açılacak.

disk birleştirmeDisk Birleştirme Nasıl Yapılır?

  • Bilgisayarınızın Başlat Menüsünü Açın.
  • Başlat Menüsüne ” Birleştir ” Yazın.
  • Açılan Pencerede ” Sürücüleri Birleştir ve İyileştir ” e Tıklayın.
  • Disk Birleştireceğiniz Disk Sürücüsünü Seçin.
  • ” İyileştir ” butonuna tıklayın.
  • Disk Parçalanma Yoksa ” En İyi Duruma Getir ” butonuna Tıklayın.
  • Disk Yeriniz de açıldı kontrol edebilirsiniz.

İşlemler bittikten sonra yeniden başlatırsanız çok daha sağlıklı sonuç görebilirsiniz.

Not: Normal HDD lerde yapılması Önerilir, SSD disklerde böyle bir işleme gerek yoktur. Diskiniz ssd ise yapmamanızı öneririz.

Yorum Yap

E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacak.*Bunları Kullanabilirsiniz HTML Etiketler ve Nitelikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Back to top
blank
blank