Bad Sector Nedir ? Nasıl Anlaşılır ?

Bad Sector ingilizce bir terimdir. Türkçe direk kelime anlamı bozuk kötü bölge anlamındadır ancak tam olarak açıklaması şu şekildedir. Bad Sector Nedir? diye sorulduğunda kısaca bozuk disk bölgesi diyebilirsiniz. Disk okuma yazma alanlarında ki depolama bölgelerinden bazı yerler çizik gibi fiziksel hasara yada manyetik olarak zarara uğramış olabilir.

bad sector nedir

Bad Sector Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Bad Sector taramalarını yapan en yaygın yazılımlardan biri olan HD Tune kullanılabilir. Görselde ki gibi byte byte tarayarak küçük kutucuklarda gösterir. Kırmızı olarak işaretlenenler bozuk kesimdir. Bunların toplamı kadar bozuk kesim var diyemeyiz çünkü başlangıç ve son bad sector bulunan bölgeye kadar arada kalan her yer arızalı demektir aslında. Çünkü o aralıkta disk okuma yazma yapmaya kalktığında bad sectore denk gelecek ve bilgisayar kilitlenecektir. Sisteme de zarar verebilir. En kısa sürede diskin değişmesi gerekir.

Bad Sector Olan Disk Nasıl Kullanılabilir?

Aslında bunu tavsiye etmiyoruz çünkü uzun ömürlü bir çözüm değildir ancak sizi bir süre daha götürebilir. Bilin ki o bad sectorler kullanmaya devam ettikçe yayılacak.
İdarelik kullanmaya devam etmek için 1. başlangıç bad sector alanından son bad sector alanına kadar olan bölgenin byte byte toplamı hesaplanmalıdır. Hatta 1. bad sectorun üst kısmını tamamen saymalısınız. İlk kareden son bad sectore kadar olan kesimi diski yeniden biçimlendirerek formatlamalısınız. Bad Sectore denk gelen kısımları boş bırakarak aşağıda kalan diğer bölgeleri kullanmaya devam edebilirsiniz. SSD disklerde bu sorun olmamaktadır çünkü ssd diskler okuma yazma işlemlerini entegre chipler ile yapmaktadır. Yuvarlak ayna gibi bir disk bölgesi ve bunun üzerine yazan okuma yazma kafası gibi bir donanım ile çalışmazlar.

Yorum Yap

E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacak.*Bunları Kullanabilirsiniz HTML Etiketler ve Nitelikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Back to top
blank
blank