Bad Sector Nedir | Maksimum Bilişim
Bad Sector Nedir

Bad Sector Nedir

Çoğumuzun bilgisayarları kullanım amaçlarından biri de iş ve eğitimdir. Bizler bu kullanım durumlarında bilgisayarlarımıza bir çok veri ve bilgi aktarımı yaparız. Bu veriler ve bilgiler, bilgisayarımızın hard disk cihazında yedeklenir ve saklanır. Hard diskler üzerindeki sektörler ile verileri ve bilgileri kaydederler. Bu sektörlerin zarara uğraması bazı hatalara sebep olabilir. Bu hatalardan biri de Bad Sector hatası. Peki Bad Sector Nedir, bu hata da neler yapmalıyız ve bilgisayarımızı nasıl etkiler sorularına açıklama getiriyoruz.

Bad Sector NedirBad Sector Nedir? Nasıl Anlaşılır?

 

Hard disklerimizde bulunan sektörler ile bilgisayarımızda ki veriler yedeklenir ve depolar. Bu sektörlerin arızalanması, zarara uğraması ve verilerimize ulaşamama durumu ise Bad Sector hatası denir. Bu hatalar disklere kalıcı hasarlar verebilir. Bu hasarlar ile diskler kullanılmaz hale gelebilir.

Bad Sector Nedir, donanımdan kaynaklanan hatalar olup yazılım ile düzletmenin mümkün olmadığı hatalardır. Bad Sector hatalarının oluşması bir çok sebepten kaynaklı olabilir. Hard disklerin aşırı ısınması, nemli ortamda kalması, üzerinde ki korozyon ve fiziksel hasarlar aşırı kullanımlar bu sebeplerin başında gelir. Yazılımdan kaynaklı bir hata ise low level  format ile çözülebilir. Bad sector hatasını bilgisayarınıza format attığınız esnada bilgisayarınızda bir takılma, yedekleme veya kopyalama esnasında dosyanın okunmaması bilgisayarınızda diskte bir sorun olduğunun göstergesidir.

Bad Sector Nedir  ve Nasıl Düzeltilir?

Disklerde oluşabilecek herhangi bir hata göz önünde bulundurularak, diskin belirli bir yerinde boş birimler bırakılır. Bu boş birimler sayesinde oluşabilecek herhangi Bad Sector hatasında, hatanın kaynaklandığı sektör birimi boş olan yere aktarılır ve kullanıcılar bu hatadan etkilenmezler.

Bu tür işletim cihazlarının bozulma durumunda tamir edilme olasılığı yoktur. Bu tür hatalar veya farklı işletim sistemi hataları karşısında tavsiye edilen cihazı değiştirmektir. Bozuk veya arızalı cihazın bilgisayarınızda durması bilgisayarınızın  zamanla performansında düşüklük ve yavaşlamalar olduğunu fark edeceksiniz. Bu tür durumlarda tavsiye edile cihazın değiştirilmesidir.

Bu tür Bad Sector Nedir ve diğer donanım veya yazılımdan kaynaklanan hatalar hakkında detaylı bilgi almak için WEB sitemizde bulunan blog yazılarımızdan, instagram postlarımızdan ve iletişim kanallarımızdan bilgi alıp bizler ile iletişime geçebilirsiniz.

telefon iletişim
whatsapp iletişim