Bilgisayar Hızlandırma | Maksimum Bilişim
bilgisayar hızlandırma

Bilgisayar Hızlandırma

Günlük hayatımızda bilgisayarlarımızı bir çok alanda kullanırız. Bilgisayarlarımızı kullanırken ilk aldığımız zamandan daha yavaş çalıştığını fark ederiz. Gün geçtikçe bilgisayarımızın eski performansının olmadığını görürüz. Bilgisayar Hızlandırma işlemi yaparak bilgisayarınızın eski performansına getirebilirsiniz. Bu işlemi de alanında deneyimli ve kaliteli teknik servislerde yapmalısınız.

bilgisayar hızlandırmaBilgisayar Hızlandırma Yolları Nelerdir?

Bilgisayar hızlandırma işlemleri ilk önce bilgisayarınıza bakım ve temizlik yapmakla başlamalıdır. Çünkü her ne kadar yazılımsal olarak maksimum performans verecek işlemler yapsak da kirli ve rahat hava tahliyesi yapılmadan ısınan donanımlar yine kullanıcıya zorluk yaşatacaktır. Bilgisayarınız daha performanslı olabileceği halde yavaş mı geliyor? Belki sınırlayan bazı yazılımsal ayarlar vardır. Peki bilgisayarınızı hızlandırmak amacıyla izlenen yazılımsal yollar nelerdir?

  1. Güç Ayarlarınızı Kontrol Edin. Bilgisayar güç tasarrufu modunda çalışıyorsa o zaman bazı donanım güçlerini kısıtlayarak daha uzun süre çalışmaya odaklıdır.
  2. Başlangıçta Çalışan Programları Devre Dışı Bırakın. Windows 7 de çalıştıra msconfig yazarak gittiğimiz başlangıçta çalışan programlar ekranına Windows 10 da görev yöneticisinden ulaşmaktayız. Ctrl+Shift+Ecs tuş kombinasyonu ile açılacak görev yöneticisinde yukarıda Başlangıç sekmesi bulunmaktadır. Buradan gereksiz olan ve her açılışta sürekli kendini başlatan programları devre dışı bırakın. Aman dikkat, driver vb. donanımların sürücülerini yada varsa önemli uygulamaları bırakmakta fayda var.
  3. Disk Önbelleği ve Birleştirme İşlemleri Yapın. Windows vistadan sonra ReadyBoost yazılımı ile birlikte gelen Windows işletim sistemlerinde SSD yerine normal harddisk varsa, diski birleştirme işlemi ve önbelleğe alma işlemini hızlandırabilirsiniz. Bu işlem de diskteki verilerin daha hızlı bulunmasını ve okunmasını sağladığı için, hızlı veri okuyarak hızlı işlemler yapacak ve performansa olumlu etkisi olacaktır.
  4. Windows 10 da ipuçlarını kapatın. Sürekli yaptığınız işleri izleyerek daha kolay yapmanız için tavsiye vermesi, sistemi ve sürekli çalışan donanımlarınızı yoracaktır. Kapatmak için başlat menüsünden ayarlara giderek Sistem-Bildirimler ve Eylemler ayalarına tıklayın. Burada bulunan Windows ipuçları bölümünde ki işareti kaldırın.
  5. Arama Dizini Etkileşimini Kapatın. Windows çalışırken arka planda sürekli index alan diskler, performans düşüşüne sebep olacaktır. Ayrıca Ram ve Ssd ekleyin. Donanımsal olarak hızlandırmış olursunuz. Ram düşük ve işlemcide eski bir model ise tüm bu işlemlerden sonra çok az hızlanmış olabilir. Ram ekleyip diski ssd disk yaparsanız değişimin ne kadar büyük olacağını göreceksiniz. Windows + R yaptığınızda services.msc yazarak çıkan menüde Windows Search satırını bularak kapatmanız yeterlidir.
  6. Program Ekle Kaldır Da Bulunan Programları Kontrol Edin. Gereksiz programları kaldırın. Bir sürü reklam içerikli yazılım yada birden fazla antivirüs yazılımı var olabilir. Her gereksiz program bilgisayarın daha da yavaşlamasına ve diskinizde boşa yer kaplamasına sebep olacaktır.
  7. Bilgisayarı En iyi Performans İçin Ayarlayın. Arama kutusuna sysdm.cpl yazarak çıkan ekranda Sistem özellikleri ve gelişmiş ayarlara tıklayın. Burada Bilgisayarı en iyi performans için ayarla kutusunu işaretlerseniz windows pencere efektleri vb. yavaşlatan özellikleri kapanacaktır.

Yukarıda ki adımlar bilgisayar hızlandırma yazılımsal yollarıydı. Donanımsal olarak bilgisayarınızı hızlandırmak isterseniz donanım cihazlarınızı yükseltmek veya bakımlarını düzenli yaptırmanız yeterli olacaktır. Ayrıca donanımsal ve yazılımsal hızlandırmalar için bir teknik servise başvurmanız daha güvenli bir işlem almanızı sağlayacaktır.

Maksimum Bilişim olarak Bilgisayar Hızlandırma işleminde sizlere güvenilir ve kaliteli hizmetler vermekteyiz. Alanında uzman ekip arkadaşlarımız ve orijinal yedek parçalar ile cihazlarınızı yeni hallerine döndürüyoruz. Daha fazla bilgi almak için web sitemizde ki blog yazılarımızdan veya iletişim kanallarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

 

telefon iletişim
whatsapp iletişim