Power Supply Arızaları | Maksimum Bilişim
Power Supply Arızaları

Power Supply Arızaları

Bir insan için oksijen neyse, power supply yani güç kaynağı da bilgisayar için aynı öneme sahiptir. Donanımlarımız güçlü ve performanslı olsun istiyoruz ancak bu donanımları besleyecek güç kaynağı seçemiyor isek, dar boğaz sorunundan tutunda, donanımların ömrünü bile kısaltabilirsiniz. Power Supply Arızaları sonucu olarak bilgisayarda bir çok sorun meydana gelebilir. Bu sorunlar ile karşılaşmamak adına alanında profesyonel yetkili servisimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Power Supply ArızalarıPower Supply Arızaları Nelerdir?

Bilgisayarımızda zaman zaman belli sorunlar ile karşılaşabiliriz. Bunlardan bazıları anakarta güç gitmemesi, güç kaynağında olan patlaklıkların ekran kartı ile temassızlığı, panelden ekrana görüntü aktarımının olmaması vb. durumlardır.  Ayrıca bilgisayarın güç kaynağında ki şebekede dalgalanmalar, dengesiz ve aşırı yük ile ısınmaya sebep olması vb. durumlarda Power Supply Arızaları‘ndan kaynaklıdır.

Bilgisayarınızda bulunan Power Supply devresi birbiri ile iç içe ve yoğundur. Bundan kaynaklı içerisinde bulunan direnç, sigorta, mosfet vb. malzemelerde patlak vermesi de power supply arızası yaşamanıza sebeb olucaktır. Bunların yanı sıra arızalanmaya etken olan bazı durumlarda vardır. Bilgisayar içinde ki fanın aşırı tozlanması, donanım aletlerinde ki  tozlanma bir zaman sonra fazla ısınmaya ve ekstra güç ile çalışmaya başlayacağı için bu da power supply arızalarına sebeptir.

Arızaları Önleme Yolları

Power Supply’de yaşanacak arızaları önlemek adına en güvenilir ve kestirme yol Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS) kullanmaktır. Bilgisayarınızda kullandığınız UPS, ani şebeke dalgalanmaları veya ani gerilim düşüşlerinde bilgisayarınızda olumsuz bir hata vermemek adına kullanılması son derecede önemlidir. Ayrıca bilgisayarınızda yaptıracağınız düzenli periyodik bakım, donanım aletlerinin temizlenmesi de bilgisayarınızın güç kaynağında oluşabilecek arızalara engel olacaktır.

Sık Rastlanan Power Supply Arızaları

  1. Mosfet ve Transistör Yanması
  2. Sigorta Atması
  3. Köprü Diyot Yanması
  4. Kondansatör Şişmesi
  5. Trafo Yanması

Yukarıda ki maddeler genel olarak teknik servislerimizde görülen sıklıkla rastladığımız arızaların başlarında gelmektedir. Power Supply Arızaları ve diğer arıza, yedek parça, bakım-onarım gibi işlemleriniz hakkında iletişime geçmek ve daha fazla bilgi almak için Maksimum Bilişim web sitemizi ziyaret edip, iletişim kanallarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

telefon iletişim
whatsapp iletişim