Bilgisayar Saat Tarih Ayarı Sıfırlanıyor

Bir bilgisayar kapalı olduğu halde çalışmaya devam eden bir sistem düşünün. Sürekli saniyeleri sayarak saatin ve tarihin geride kalmamasını sağlamak gibi de bir özeliği olan bios entegresinin içerisinde bu bilgiler yer alıyor. Bilgisayar saat tarih ayarı sıfırlanıyor ve her kapamada baştan başlıyorsa, arızalanmış olabilir. Bilgisayarda saat tarih ayarları yanlış olduğunda, internet tarayıcıları hiç bir sayfayı açmayacak ve güvenlik hatası verecektir. Bu saat ve tarih sürekli sıfırlanıyor ise konu ile ilgili büyük ihtimalle bios piliniz ile ilgili bir sorun vardır.

Bilgisayar Saat Tarih AyarıBilgisayar Saat Tarih Ayarı Bozuluyor ise Ne Yapmalıyız?

Elektrik bağlantısı olmadan çalışmasını devam ettiren bios pili dediğimiz büyük saat pili gibi bir pil anakartta bios’a enerji vermektedir. Bu pil zayıfladığında yada bittiğinde, bilgisayar her kapatılıp açıldığında, saat tarih bilgileri sıfırlanır. Eğer anakartınız da bir arıza yoksa ve bios güncelse, bu saat tarih sorununun tek sebebi pilin bitik olmasıdır. Masaüstü bilgisayarlarda bu pili değiştirmek kolaydır. Bazen ekran kartının altında kaldığından göremeyebilirsiniz ve çıkartırken dikkatli olmalısınız. Pilin altında bir tırnak olmalı ve bu tırnak kaldırılarak pil çıkartılmalıdır. Dizüstü bilgisayarlarda bu durum çok daha hassas ve teknik bilgi gerektirmektedir. Zaten bir dizüstü bilgisayarı açma işlemi uzman olmayan ellerde, çatlama ve kırılmalara sebep olabilir.

Yorum Yap

E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacak.*Bunları Kullanabilirsiniz HTML Etiketler ve Nitelikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Back to top
blank
blank