BIOS Tuşu | Maksimum Bilişim
BIOS Tuşu

BIOS Tuşu

BIOS orijinal ismi ile Basic  Input Output System sistemdeki yazılımların açılması ve giriş çıkışların kontrole alınmasını sağlayan yazılıma verilen isimdir. Bu yazılım anakartın çeşitli özelliklerini kullanmaya yarayanda bir yazılımdır. BIOS yazılımı belli başlı görevleri yerine getirmek amacı ile işlem görür. Bu görevler arasında çalışmayan cihazları kapatma, BOOT testi yapma, voltajları tespit edip ayarlamasını yapma, donanım cihazlarının sorunsuz çalışması için frekans testi vb. görevlerdir. Peki BIOS Tuşu Nedir ve Nerededir hepimizin merak ettiği ve açıklanmasını istediği sorular arasındadır. Aşağıda ki yazımızda sizlere BIOS Tuşu hakkında detaylı bilgi vermekteyiz.

BIOS Tuşu

BIOS Tuşu Nedir?

BIOS anakartta ki bir çok göreve müdahale eden bir yazılımdır. Ayrıca bilgisayar işletim sisteminde erişilemeyen bir çok ayarı da kendi içinde saklayan yazılımdır. Bilgisayar temel giriş-çıkış sistemini başlatmak ile sorumlu yerleşik çekirdek işlemcisi.
Bizler bilgisayarımızı açarken ve kullanırken ayrıca kapatırken bilgisayarın iç kısmında BIOS denilen yazılım sayesinde bir çok testler ve güncellemeler meydana gelebiliyor. Bilgisayarlarımızı kullanırken açtığımızda ve kapattığımızda verilerimizin geçici olarak saklanması ve tekrardan bilgisayarı açtığımızda verilerin aktarılması BIOS yazılımının görevidir. BIOS yazılımına ulaşmak için bilgisayarımızda BIOS Tuşu diye adlandırdığımız tuşlar mevcuttur. Bu tuşlar genellikle F2, DEL, F10 tuşlarıdır. Fakat bazı markalarda farklılık gösterip F2, DEL ve F10 tuşları dışında F1 ve F12 tuşları da BIOS yazılım sekmesini açan tuşlar aarasında yer alır. Bu tuşlar sayesinde açılan BIOS sekmesinde anakart üzerinde istenilen değişiklikler yapılabilir.

Maksimum Bilişim Teknik Servisimiz ile sizlerin cihazlarınızda ki donanımsal veya yazılımsal hataları profesyonel ekip arkadaşlarımız ile kaliteli ve güvenli hizmet vermek odaklı çalışıyoruz. Ayrıca cihazınızda bulunan herhangi bir hata veya arıza da rapor tutup sizlere gönderiyoruz. Sizlerin onayı olmadan herhangi bir  işlem yapmıyoruz.  Bizler ile iletişime geçmek için web sitemizde bulunan iletişim kanallarımızdan bizlere ulaşabilir, blog yazılarımızdan da BIOS Tuşu vb. sorularınız hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

telefon iletişim
whatsapp iletişim