CPU Termal Macun Nedir ve Ne İşe Yarar?

Ekran kartı ve işlemci ile aynı zamanda bunların soğutucuları arasındaki ısı alışverişini düzenleyen ısı transfer bileşenine termal macun adını veriyoruz. İşlemci ve soğutucu arasında çok küçük hava boşlukları vardır. Burada bulunan hava ısı iletimini gerçekleştirme görevi görür. Termal macunu tam olarak kullandığımız yer bu hava ile dolu olan küçük boşluklardır.

CPU Termal Macun Nedir ve Ne İşe Yarar?

Yapı olarak ısıyı en iyi şekilde iletebilmesi için içerisinde silikon, karbon, metal oksit, bakır, gümüş, çinko, alüminyum tozları bulunur. Piyasadaki termal macunlar genelde beyaz renklidir.

Termal macunun işlemci ve soğutucu arasındaki küçük boşluklara ince bir tabaka halinde sürülmesi gerekir. Düzenli olarak bu termal macunun temizlenip, yenilenmesi gerekir. Doğru kullanımlarda işlemcinin sıcaklığını 3 ile 6 derece arasında düşürdüğü görülmüştür.

Yorum Yap

E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacak.*Bunları Kullanabilirsiniz HTML Etiketler ve Nitelikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Back to top
blank
blank