OTG Nedir? | Maksimum Bilişim
otg nedir

OTG Nedir ?

  • OTG nin açılımı On-The-Go dur. SD kart, hard disk, flash bellek vb. depolama birimlerini  android cihazlarda kullanabilme özelliğinin yanında android telefon ve tabletlerin kendi aralarında veri ve elektrik transveri sağlama amacı ile de kullanılabilmektedir.

 

otg nedir

  • Android cihazlar arasında elektrik transferi kavramını açıklayacak olursak bir android cihazınızı şarj etmek için başka bir android cihazı kullanmak olarak ifade edebiliriz. Bu durumu gerçekleştirebilmek için OTG aparatının micro usb girişini şarj edecek android cihazınıza, aparatınızda boşta kalan normal USB girişine ise şarj kablosu bağlayıp şarj edeceğimiz android cihaza bağlamamız gerekmektedir.
  • Şunu özellikle belirtelim ki OTG özelliği her android cihazda bulunmayabilir. Bu yüzden cihazınızın OTG uyumluluğunun olup olmadığını internetten kontrol edip OTG özelliğini ona göre kullanıp kullanamayacağınızı kontrol ediniz.

 

  • Bu OTG işlevi için yukardaki resimde gösterdiğimiz gibi özel kablolar veya ufak aparatlar kullanılır. Depolama birimleri ve android cihazlar arasında veri ve elektrik transferi dışında kablolu veya kablosuz klavye, mouse veya gamepadleri android cihazlara bağlamak için de OTG özelliği kullanılabilmektedir.
telefon iletişim
whatsapp iletişim