Darboğaz Nedir ? Nasıl Donanım Seçmeli ?

Her donanım birbiri ile uyumlu olacak diye bir şey söz konusu değildir. Bazen oluyor ki yeni bir laptop aldınız, üretilirken içerisine seçilen donanımlar bile birbiri ile darboğaz sorunu yaşatıyor olabiliyor. Tabi ki ilerleyen süreçlerde fark edilince yeni bir modeli diye sorunu düzeltip tekrar piyasaya sürüyorlar ancak o ara sorunlu olan modeli alanlar kronik olarak performans düşüklüğü yaşıyorlar. Darboğaz nedir diye sorabilirsiniz. Şimdi bunu açıklayacağız.

darboğaz nedirDarboğaz Tam Olarak Nasıl Oluşur?

Görselde de kabataslak anlayacağınız üzere örneklendirelim. Mesela SSD disk gayet hızlı okuma yazma yapabilmesine rağmen işlemci yetersiz kaldığından dolayı verileri grafik işlemciye geç iletmektedir. Görseli bu şekilde kelimelere döktükten sonra farklı şekillerde de darboğaz yaşanabileceğini belirtmek isteriz. Ram, Disk, İşlemci, Ekran kartı vb. tüm donanım bileşenleri darboğaz sebebi olan bilgisayar bileşeni olabilmektedir.
Darboğazın oluşmaması için tüm donanımların frekansları ve diğer tüm detaylı özellikleri birbiri ile uyum içerisinde çalışmalıdır. Mimarisi, modeli, frekansı, Kapasitesi, veri okuma yazma hızları, yenileme hızı, işlem kapasitesi, vb. tüm detaylar önemlidir.
İki bileşenin maksimum kapasitelerinin farklı olması birbirleri arasına darboğaz oluşturarak gerçek potansiyelini sınırlandırır ancak donanımın kalitesi ve eskimiş olmasının da etkileri vardır. Performanslı bileşenlerle çalışmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacak.*Bunları Kullanabilirsiniz HTML Etiketler ve Nitelikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Back to top
blank
blank