Darboğaz Nedir | Maksimum Bilişim
darboğaz nedir

Darboğaz Nedir

Bilgisayarları günlük hayatımızın pek çok alanında kullanırız. İş, eğitim, hobilerimizde vb. yerlerde. Bilgisayarlarımızı kullanırken belli bir müddet sonra performans düşüklüğü, işlevlerini yerine getirememe vs. gibi durumlar ile karşılaşabiliriz. Bu durumlar çeşitli nedenlerden kaynaklı olabiliyor. Bu nedenlerden bir tanesi de darboğaz sorunudur. Peki bu Darboğaz Nedir? Maksimum Bilişim olarak sizlerin merak ettiği birçok konuyu açıklıyoruz. Diğer yazılarımıza web sitemizden ulaşabilirsiniz.

darboğaz nedirLaptoplarda Darboğaz Nedir?

Bilgisayarlarımızın içinde birden çok elektronik parça bulunmaktadır. Bu parçaların birbirleri ile uyumlu olması dikkat etmemiz gereken konulardan bir tanesidir. Bu parçaların uyumlu olmaması durumunda bilgisayarda aksaklıklar, uygulamaların hata vermesi, geç açılması vb. durumlar ile karşılaşılabilir. Örneğin bilgisayarınız yüksek performanslı bir ekran kartına sahip fakat işlemciniz ekran kartınızın taleplerine geç cevap veriyor ya da hiç cevap vermiyor. Bu iki cihazın birbiri ile uyum içinde olmaması anlamına geliyor ve bu uyumsuzluğa darboğaz sorunu diyoruz.

Darboğaz Nedir sorusuna cevap verdiğimize göre darboğaz nasıl çözülür hakkında da bilgi verelim. Darboğaz, bilgisayar içindeki elektronik aletlerinin birbiri ile uyumsuzluğundan kaynaklanan bir sorun olduğunu sizlere dile getirmiştik. Bunun en basit çözüm yolu ise bilgisayar içindeki elektronik aletlerin birbiri ile uyumunu sağlamak. Cihazların diğer cihazlara eşit  hale getirmek. Yükseltmek veya düşürmek kısacası.

Yukarıda verdiğim yüksek performanslı ekran kartı ve işlemci örneğinde yapılabilecek şey ya ekran kartını işlemciye uygun düzeye düşürmek ya da işlemciyi ekran kartına uygun düzeye getirmek. Bu bilgisayarınızda ki çok minimale indirecektir veya tamamen yok edecektir.

 

Darboğaz Testi Nedir?

Darboğaz testi bir diğer ismi bottlenecker, bilgisayar içindeki donanım aletlerinin birbiri ile ne kadar uyumlu olduğunu ya da ekran kartı ile işlemci arasında darboğaz olup olmadığını gösteren testtir. Örnek olarak sizlere ekran kartı ve işlemciyi vermiştim. Bu örnekten devam edelim. Bilgisayarınızın ekran kartı ve işlemcisinin arasında bir darboğaz sorunu var mı diye merak ediyorsunuz. Bu sorunu darboğaz testini  yaparak birbirlerine ne kadar uyumlu olduklarını  görebilirsiniz. Bir başka örnek ile bilgisayar almak istiyorsunuz ve ekran kartı ile işlemci arasındaki uyum durumundan kararsız kaldınız. Acaba darboğaz sorunu olur mu diye merak ediyorsunuz. Yine aynı şekilde bu sorunun cevabını da darboğaz testi yaparak öğrenebilirsiniz.

Darboğaz Nedir ve diğer bilgisayar sorunlarınız, arıza tespitleri, bakım ve onarım için bizler ile iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca web sitemizde bulunan haberler kısmından da bu tür yazılara ulaşabilirsiniz.

telefon iletişim
whatsapp iletişim