Windows Mavi Ekran Hatası | Maksimum Bilişim
windows mavi ekran hatası

Windows Mavi Ekran Hatası

Günlük hayatımızda bilgisayarları her yerde kullanıyoruz. Bu kullanım esnasında en çok gördüğümüz hatalardan biri de mavi ekran hatasıdır. Bu hata bilgisayarımızda ani oluşabildiği gibi bazen bilgisayarımızın hiç açılmamasına da sebep olabiliyor. Donanım veya yazılımdan kaynaklanan Windows Mavi Ekran Hataları çeşitli nedenlerden de kaynaklanabiliyor. Bu hatanın belli çözümleri ile tekrarlanmaması da söz konusudur. Yazılımın güncelliği, donanımda sorunlarının çözümü vb. durumlar gibi çözümler mavi ekran hatasını düzeltecektir. Daha detaylı bilgi için aşağıda ki bilgilerden veya blog yazılarımızdan yararlanabilirsiniz.

windows mavi ekran hatasıWindows Mavi Ekran Hatası Sebepleri Nelerdir?

Cihazlarımızda beklenmedik bir anda oluşan mavi ekran hatası çoğumuzun canını sıkabiliyor. Bu hatanın genel iki nedeni vardır. Bunlardan biri donanım sorunları bir diğeri ise yazılımdan kaynaklanan sorunlardır. Yazılım ile ilgili olan sorunu çözmek en basit noktadır. Ekranınıza gelen mavi pencerede sizden bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı isteyecektir. Bilgisayarınızı yeniden başlatmanız durumunda halen Windows Mavi Ekran hatası yaşıyorsanız bilgisayarınıza format atmanız bu hatanın çözülmesine sebep olacaktır.

Bir diğer yazılım sorunu ise Windows’unuzun sürümünün eski kalması veya bilgisayarınıza  ağır gelmesidir. Ayrıca Windows’unuzun orijinal olmasına özenle dikkat ediniz. Bu da bilgisayarınızda mavi ekran hatası vermeye sebep olacaktır.

Windows Mavi Ekran Hatası Yapılması Gereken Adımlar

  • Öncelikle hata ekranı geçmeden hızlıca sol altta yazan hata kodunun kaynağını araştırmanız gerekmektedir.
    Hatanın kaynağını bulmaya yönelik işlemler sonucu bir kaç deneme eleme yapabilirsiniz.
  • Adaptör yada bataryadan olabilir diye denediniz mavi ekran devam etti, ram değiştirdiniz denediniz çalışıyor ise sorunu buldunuz.
  • Ram denediniz mavi ekranlar devam ediyor, harddisk arızası aklınıza gelebilir. Deneme şansınız varsa onu da elemeye çalışın. Devam eden hatalar çok daha ciddi sonuçlar demektir.

Anakart arızası yada kısa devrelerden kaynaklı ise kesinlikle işinde iyi bir teknik servise gitmenizi öneririz. İşlemci yada grafik işlemci yani ekran kartından kaynaklı sorunlar da da aynı şekilde çok ciddi sonuçlara yol açabilecek arıza sebepleridir bunlar. Bu adımları takip ederek de donanımdan kaynaklanan hatayı da çözmüş olacaksınız.

Windows Mavi Ekran Hatası ve diğer sorunlarınız için WEB sitemizde bulunan blog yazılarımızdan ve iletişim kanallarımızdan daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Prev Post

Next Post

telefon iletişim
whatsapp iletişim