Ekran Yansıtma Yöntemleri | Maksimum Bilişim
ekran yansıtma

Ekran Yansıtma Yöntemleri

Hayatımızın belli anlarını videolar ya da fotoğraflar ile ölümsüzleştiririz. Ve bunları genelde çoğumuz bilgisayarlara aktırırız. Yeri geldiğinde bilgisayar ekranından farklı ekranlara yansıtmak isteriz. Peki Ekran Yansıtma bilgisayardan diğer cihazlara nasıl olur ve yöntemleri nelerdir hepimizin merak ettiği konular arasındadır. Maksimum Bilişim olarak bu soruyu aşağıda açıklıyoruz. Daha detaylı bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

ekran yansıtma

Bilgisayar Ekranından Farklı Ekrana Yansıtma Yöntemleri

Artık hemen hemen hepimizin elinde sürümü güncel bilgisayarlar mevcuttur ya da bilgisayarınıza gelmiş sürümler bulunmaktadır. İlk önce bilgisayarınızın sürümünün Windows 10 veya Windows 11 olması hem bilgisayarınız adına hem de yapılacak işlemler adına daha yararlıdır. Bilgisayarımızın sürümünü kontrol ettikten sonra adım adım maddeler halinde yansıtma işlemimize başlayalım.

Windows 10 Sürümlü Bilgisayarda Ekran Yansıtma İşlemi

 • Bilgisayarımızın Başlat düğmesinden Ayarlar sekmesini açıyoruz. Daha sonra Sistemler ve Bu Bilgisayarı Yansıtma öğesini seçiyoruz.
 • Bu bilgisayarı Yansıtma öğesinden sonra İsteğe Bağlı Kablosuz Ekran özelliğini ekleyip İsteğe Bağlı Özellikler öğesini seçiyoruz. Daha sonra Özellik Ekle seçeneğinden Kablosuz Ekrana giriş yapıyoruz.
 • Sonuç listesinde bulunan Kablosuz Ekran seçeneğinden yükleme yapıyoruz.
 • Yüklendikten sonra Ayarlar sekmesinden bulunan Bu Bilgisayara Yansıtma seçeneğine tıklayarak yansıtma tercihlerinizi yönetebilirsiniz.
 • Yansıtılan bilgisayarda, görev çubuğunda yer alan arama yerinden Bağlan Uygulaması yazıp çıkan listede ki Bağlan yazısına basarak uygulamayı başlatıyoruz.
 • En son işlem ise yansıtmak istediğiniz cihazdan Yayın Ayarları ya da Ekran Yansıtma Ayarları yazan yere tıklayıp bağlanmak istenilen cihazlardan bilgisayarınızı seçiniz. Bir bilgisayardan yansıtma yapılıyorsa Windows Logo Tuşu+K harfine basarak bağlanmak istediğiniz bilgisayarı da bu şekilde belirtebilirsiniz.

Windows 11 Sürümlü Bilgisayarda Ekran Yansıtma İşlemi

 • Windows 10 sürümü ile ilk adım aynıdır.
 • Daha sonra isteğe bağlı bölümünden Kablosuz Ekran özelliğini ekleyin ve İsteğe Bağlı Özellikler yazan öğeyi seçiniz.
 • İsteğe bağlı özellik bölümünde ekle butonuna basarak Özellikleri Görüntüleden Kablosuz Ekran yazıp aratın ve Kablosuz Ekranı yükleyin.
 • Geri tuşuna basarak Ayarlar sekmesine yeniden gelin ve Bu Bilgisayara Yansıtma sayfasında yer alan yansıtma tercihlerini yönetebilirsiniz.
 • Daha sonra görev çubuğuna kablosuz ekran yazıp sonuç listesinden Kablosuz Ekran uygulamasını seçip başlatın.
 • En son olarak yansıtmak istediğiniz cihazdan da Yansıtma Ayarlarından bilgisayarınızı seçerek Ekran Yansıtma işlemini gerçekleştiriniz. Ayrıca Windows Logo tuşu + K tuşuna basarak da bağlanmak istediğiniz bilgisayarı belirtebilirsiniz.

Maksimum Bilişim Teknik Servis olarak bilgisayarınızda bulunan donanımsal ve yazılımsal arızalarını profesyonel ekip arkadaşlarımız ile kaliteli ve güvenli hizmet vererek sorunlarınızı çözüyoruz. Daha fazla bilgi için web sitemizde bulunan blog yazılarımızı okuyabilir, iletişim kanallarımızdan bizler ile iletişime geçebilirsiniz.

telefon iletişim
whatsapp iletişim