Wi-Fi Sürekli Kopuyor Neler Yapabiliriz ? | Maksimum Bilişim
Wi-Fi Sürekli Kopuyor

Wi-Fi Sürekli Kopuyor Neler Yapabiliriz ?

Hayatımızın her alanında var olan bilgisayar çeşitli işlerimizi halletmek adına bir internete ihtiyaç duyar. Çeşitli siteler, uygulamalar bizlerin çevrimiçi olmamızı yani bir internete bağlı olmamızı istiyor. Fakat bilgisayar ya da internetin geldiği  yer modemden kaynaklı sorunlar yaşadığımız zaman Wi-Fi Sürekli Kopuyor ve işimiz yarım kalabiliyor. Bu da ayrıca can sıkabiliyor. Peki Wi-Fi kopuklukları neyden kaynaklanıyor, sebepleri ve diğer sorunlarınız hakkında daha detaylı bilgi almak için Maksimum Bilişim web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

wi fi sürekli kopuyorWi-Fi Sürekli Kopuyor Neden?

  • İlk akla gelen ve en basit sebep bağlantının yeterince güçlü olmamasıdır. Çekim alanlarının kalın duvarlı odaların içinde kalması yada araya yansıtıcı cam vb. materyaller girmesi çekim alanını sınırlar ve wi-fi kaynağından uzaklaştıkça kopmalar meydana gelmektedir. Çözümü ise, kablosuz ağ köprüleri kullanmak yada ana cihazı daha orta bir yerde konumlandırmaktır. Günümüzde direk fişe takılarak basit bir kaç ayar ile çalıştırabileceğiniz kablosuz ağın sinyallerini alıp çoğaltan cihazlar piyasada vardır.
  • Aşırı yüklenme problemi ile de kablosuz ağda kopmalar meydana gelebilir ancak bu standart bir ev kullanıcısının sıklıkla rastlayacağı bir şey değildir. Genelde kalabalık yerlerde ki ortak ağlarda yaşanan bir problemdir. Bu problemin çözümü olarak da, daha güçlü bir sinyale sahip yeni bir cihaz ile değiştirmektir yada kablosuz ağı bir çok cihaz ile çoğaltmaktır. Bu da Wi-Fi Sürekli Kopuyor sorununuzun bir çözümüdür.
  • Yakınlarda az da çekse yada arada bir görünüp kaybolsa da farklı ağlar ile frekans çakışması. Aynı kanal frekansını kullanan kablosuz ağlar birbiri ile karışarak evinizde kullandığınız ağın sık sık kesilmesine sebep olabilir. Bunun çözümü de, cihazın arayüzüne girerek kablosuz ayarlarında kanal ayarını 1-9 arası sabit bir kanal seçmek ve frekansı da 2.4 Ghz bandına sabitlemek.
  • Modem yada kablosuz yayın yapan cihazın güncel olmaması. Eski bir arayüze sahip olabilir. Örnekle açıklayalım, android cihazlar sorunsuz kablosuz ağı kullanabiliyor iken ios cihazlar sürekli kopuyor olabilir. Böyle bir durumda çözüm, kablosuz ağ yayını yapan cihazın marka modeline göre kendi sitesinden güncel yazılımı indirip, arayüz ayarlarından güncellemektir.

Genel çözümler için, modemi yeniden başlatın eğer düzelme yoksa 10-15 saniye arkasında ki küçük delikte bulunan reset butonuna basılı tutun. (Eğer otomatik kurulum yoksa manuel olarak kurulum yapmadan İnternet erişimi yeniden gelmeyecektir.) Wi-Fi Sürekli Kopuyor ve yeniden başlatılsa da aynı sorunu yaşıyorum diyorsanız, modem sahibi şirketi aramızı-destek almanızı öneririz.

telefon iletişim
whatsapp iletişim