Blog

Latest Industry News

Ram Arızası Nasıl Anlaşılır ?

Her teknolojik ürünün bir yaşam ömrü vardır. Planlı eskitme de diyebilirsiniz, gerçekten bir ömrünün olduğunu da. Sonuç olarak belirli bir zaman sonra arızalanmalar başlamaktadır. Tüm elektronik cihazlar için geçerli bir yaşam döngüsüdür bu. Bir bilgisayarın olmazsa olmazı olan Ram yani uzun adıyla Random Access Memory, bir tür hafıza birimidir. Diğer depolama aygıtları gibi değildir. Geçici bilgiler barındırır ve en hızlı veri ulaşımı ram üzerinden gerçekleşir. İşte bu donanımın ömrünün dolduğu, Ram arızası nasıl anlaşılır?

ram arızası nasıl anlaşılırRam Arızası Nasıl Anlaşılır, Bilgisayara Etkileri Nelerdir?

  • Bilgisayarın Performans Azalması
    Bilgisayarınızın normalde hızlı ancak son zamanlarda olduğundan daha yavaş çalıştığını hissediyorsanız felaket tellallığı yapmak istemeyiz ancak sorun ramlerde olabilir.
  • Alakasız zamanlarda özellikle yük altında, dosya aktarırken vb. ara bellek kullanılacak işlemlerde kilitleniyorsa Ram alakalı kilitlenmeler yaşanabilir.
  • Sık kullandığınız verilerde bozulma yaşanıyorsa ve bunu sık sık yaşıyorsanız yine ara bellekte arızalar olabilir. Bu da ram ile ilgilidir. İçerisinde ki dosyalarda bozulduğundan bu bir işaret olabilmektedir.

Ram Test Edin

Bu testi yapmak çok kolay, bilgisayarınızda Windows Tuşu + R tuşuna basarak Çalıştır konutunu açın ve içerisine mdsched yazarak enter’a basın. Bilgisayarı yeniden başlatmanızı isteyecek ve mavi bir ekranda test başlatacak. Belirli bir süre beklemeniz gerekebilir hatta ilerlemiyor gibi de gelebilir, kapatmayın ve bekleyin. Tarama bittikten sonra yeniden başladığında eğer bir hata bulduysa bunu görev çubuğunda size bildirim olarak gösterecektir. Yine de kendimiz nasıl bakabiliriz derseniz, başlat menüsüne sağ tıklayın ve Olay görüntüleyicisini açın, Sol menüden Windows Günlükleri, alt menüsünden Sisteme tıklayın. Burada bir çok değer vardır ancak ram testi ile ilgili sizi ilgilendiren veriler Kaynak bilgisinde Memory yazanlardır. Bunlar testin sonuçları ve herhangi bir soruna ile karşılaşılmadı diyorsa, sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır.

Ram Arızası Durumunda eğer arıza elektronik kartta veya entegreler de ise direk değiştirilmesi gerekir çünkü tamiri olan bir donanım değildir. Tamir bile edilse uzun ömürlü olmayacaktır. Ancak manyetik sorunlar var ise servislerde kullandığımız basit yöntemlerden birisi alt kısmında ki altın sarısı kısımları silgi yardımı ile silmektir. Silgi ile silerek yeniden taktığınızda çalışma ihtimali vardır. Tabi ki eğer bilgisayarın içi pis ise ramı çıkartmak için açmışken lütfen ram slotlarını ve çevre birimleri hava üfleyerek temizleyiniz.

Yorum Yap

E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacak.*Bunları Kullanabilirsiniz HTML Etiketler ve Nitelikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Back to top
blank
blank